Domů : Technické termíny : Definice plagiátorství

Plagiátorství

Plagiátorství je akt kopírování práce někoho jiného a jeho publikování jako vaší vlastní. To zahrnuje text, média, a dokonce i nápady. Kdykoli je dílo jiné osoby kopírováno a publikováno bez příslušného odkazu nebo citace, považuje se to za plagiát. Příklady plagiátorství sahají od malých přestupků, jako je neposkytování citací kolem nabídky až po do očí bijící porušení, jako je kopírování celého webová stránka. I když byl původní obsah upraven, například změněný obrázek nebo přeformulovaný článek, považuje se to stále za plagiát, pokud původnímu zdroji není přiznán žádný kredit.

Žijeme v době, kdy je většina informací k dispozici v a digitální formát. I když to usnadňuje přístup k informacím než kdy dříve, usnadňuje to také plagiát práce jiných lidí. Stačí jednoduchá kopie operace kopírování velkého množství textu nebo obrázků z jiného zdroje. Tento obsah může být vložené do dokumentu nebo jiné publikace během několika sekund. Každý, kdo má web, může potenciálně znovu publikovat obsah pro celý svět, aniž by uvedl původního autora.

Protože je tak snadné kopírovat a vkládat digitální informace, stal se plagiátorství v informačním věku vážným problémem. Naštěstí existují zákony na ochranu před plagiátorstvím. Nejpozoruhodnější je mezinárodní zákon o autorských právech, který stanoví, že publikovaná díla každého jednotlivce jsou automaticky chráněna copyright. To znamená, že ostatní nemohou kopírovat dílo bez souhlasu autora a v případě, že tak učiní, mohou nést odpovědnost za porušení zákona. V roce 1996 přijal americký senát zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act), který zvýšil tresty za porušování autorských práv na internetu.

Vyhnout se plagiátorství je snadné. Přijde to na to, co je správné. Pokud používáte informace někoho jiného, ​​nezapomeňte uvést zdroj. Při psaní příspěvku to znamená přidání citací APA nebo MLA, když odkazujete na jiné publikace. Při publikování webu to znamená přidat odkaz a odkaz na web, odkud informace pocházejí. Pokud potřebujete odkazovat na velké množství obsahu z jiného zdroje, měli byste kontaktovat autora a požádat o povolení. Tímto způsobem se můžete ujistit, že používáte a odkazujete na informace vhodným způsobem.

Informace o citování obsahu z TechLib.com naleznete na Pokyny pro citaci.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici plagiátorství. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená plagiátorství, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici plagiátorství užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.