Domů : Podmínky softwaru : Definice prostého textu

Plain Text

Textové dokumenty mají dvě varianty - bohatý text a prostý text. Prostý text, jak jste možná uhodli, je celkem prostý. Podporuje standard ASCII znaky, včetně čísel, symbolů a mezer, ale nepodporuje žádný typ formátování textu. Proto nemůžete použít tučné, kurzíva nebo podtržené styly a nemůžete použít různé fonty nebo velikosti písma v dokumentu prostého textu.

Protože prostý text neobsahuje informace o velikostech nebo stylech textu, je to nejúčinnější způsob ukládání textu. Obyčejný textové dokumenty často zabírají méně než polovinu velikosti dokumentů ve formátu RTF, které obsahují stejný počet znaků. To je důvod, proč Záznam souborů, které obsahují „protokol“ dat generovaných programem, jsou obvykle uloženy ve formátu prostého textu.

K vytvoření prostého textového dokumentu můžete použít základní textový editor, například Poznámkový blok nebo WordPad (pro Windows) nebo TextEdit (pro Mac). jiný zpracování textu programy mohou také vytvářet dokumenty ve formátu prostého textu, ale možná budete muset použítUložit jako..."a při ukládání souboru vyberte možnost prostého textu. Pamatujte, že pokud změníte dokument ve formátu RTF na soubor ve formátu prostého textu, ztratíte veškeré formátování použité na text.

Protože převod formátovaného textu na prostý text odstraní formátování textu, lze tento proces použít k odstranění všech stylů z formátovaného textu. Například pokud používáte Windows, můžete kopie text z formátovaného dokumentu a pasta do Poznámkového bloku, který podporuje pouze prostý text. Pokud zkopírujete text, který jste právě vložili do Poznámkového bloku, zformátovaný text se zkopíruje do vašeho schránky. Při příštím vložení bude text vložen jako prostý text. Pokud používáte Mac, můžete dělat totéž s TextEdit, ale protože program podporuje formátovaný text, budete muset vybrat Formát → Vytvořit prostý text po vložení textu do programu.

Přípona souboru: . TXT

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici prostého textu. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená prostý text, a je jedním z mnoha softwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici prostého textu užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.