Registrovat
Registr je dočasný úložný prostor zabudovaný do a procesor. Některé registry se používají interně a nelze k nim přistupovat mimo server procesor, zatímco ostatní jsou přístupní uživateli. Nejmodernější CPU architektury zahrnují oba typy registrů.
Interní registry zahrnují registr instrukcí (IR), registr paměťové vyrovnávací paměti (MBR), registr paměťových dat (MDR) a registr adresy paměti (MAR). Registr instrukcí načte instrukce z čítače programu (PC) a drží každou instrukci, jak je prováděna procesorem. Paměťové registry se používají k přenosu dat z paměť k procesoru. Doba ukládání interních registrů je extrémně dočasná, protože často obsahují data méně než milisekundu.
Uživatelsky přístupné registry jsou větší než interní registry a obvykle obsahují data delší dobu. Například datový registr může ukládat jednotlivé hodnoty, na které odkazuje právě spuštěný program. Registr adres obsahuje adresy paměti, které odkazují na různé bloky paměti v systému RAM. Mnoho procesorů má nyní registry pro obecné účely (GPR), které mohou obsahovat adresy dat i paměti.
Registry se liší počtem i velikostí v závislosti na architektuře CPU. Některé procesory mají 8 registrů, jiné 16, 32 nebo více. Po mnoho let byly registry 32bitové, ale nyní mnoho z nich má 64bitovou velikost. 64bitový registr je nezbytný pro 64bitový procesor, protože umožňuje CPU přístup k 64bitovým adresám paměti. 64bitový registr může také ukládat 64bitové pokyny, které nelze načíst do 32bitového registru. Proto většina programy napsané pro 32bitové procesory lze spustit na 64bitových počítačích, zatímco 64bitové programy nejsou zpětně kompatibilní s 32bitovými počítači.