Proprietární software
Proprietary je adjektivum, které popisuje něco ve vlastnictví konkrétní společnosti nebo jednotlivce. Ve výpočetním světě se k popisu často používá proprietární software to není open source nebo volně licencované. Mezi příklady patří operační systémySoftware programy, a formáty souborů.
1. Operační systémy
Vlastní operační systémy nemohou uživatelé ani jiné společnosti upravovat. Například, Windows a OS X jsou oba proprietární operační systémy. Okna Zdrojový kód je vlastněna společností Microsoft a zdrojový kód OS X je vlastněn společností Apple. Jiné společnosti mohou vytvářet programy, které běží na těchto operačních systémech, ale nemohou upravovat samotný operační systém. Linux a Android nejsou proprietární, proto existuje mnoho různých verzí těchto operačních systémů.
2. Softwarové programy
Proprietární softwarové programy jsou aplikace ve kterém si vývojář nebo vydavatel ponechává všechna práva. Obvykle se jedná o uzavřený zdroj, což znamená, že vývojář neposkytne zdrojový kód nikomu mimo společnost. Na proprietární programy je poskytována licence koneční uživatelé za konkrétních podmínek definovaných vývojářem nebo vydavatelem. Tyto podmínky často omezují použití, distribuci a úpravy softwaru. Většina komerční software je proprietární, protože dává vývojáři konkurenční výhodu.
3. Formáty souborů
Někteří typy souborů jsou uloženy v proprietárním formátu souboru, který dokáže rozpoznat pouze konkrétní program. Tyto typy souborů jsou obvykle vytvářeny proprietárními softwarovými programy a jsou obvykle uloženy v souboru dvojitý (spíše než textový) formát. Uložením dat v proprietárním formátu mohou vývojáři zajistit, že soubory vytvořené pomocí jejich softwaru nelze otevřít pomocí jiných softwarových programů. Také se nazývají proprietární typy souborů uložené softwarovými programy nativní soubory.