Kdy čárka?
Toto pravidlo se vztahuje na vedlejší věty připojené spojkami podřadicími (že, když, aby, protože, ačkoli) vztažnými zájmeny (kdo, co, jaký, který), vztažnými příslovci (kde, kdy, odkud, kudy) i vztažnou neurčitou číslovkou (kolik, kolikrát…)
Jak se patří?
Tvoříme tak například číslovky (pět a dvacet → pětadvacet), přídavná jména (dlouho hrající → dlouhohrající), příslovce (jak se patří → jaksepatří, na nic → nanic) a podstatná jména (z mrtvých vstání → zmrtvýchvstání). Specifickou skupinou jsou tzv. příslovečné spřežky. Podle toho, co znamená neboť? (Oktavánka.) Mezi příčinnou větou se spojkou neboť a se spojkou protože není podstatného rozdílu, pokud jde o obsahový poměr takovýchto vět k větě řídící. Můžeme říci stejně, bez nejmenšího rozdílu ve smyslu: »zůstanu doma, neboť prší« a také »zůstanu doma, protože prší«.
Lidé se také ptají, co je pokud?
Spojka podřadicí (hypotaktická)
Spojky podřadicí připojují vedlejší věty v souvětí k větě hlavní v poměru podřadném. Spojky podřadicí: aby, jakmile, až, než, nežli, zatímco, když, kdyby, pokud, protože, poněvadž, jelikož, jestliže, -li, přestože, ačkoli, třebaže, i když, ač, že, sotva. Co to je nebozez? Nebozez je ruční nástroj, dvouruční pravotočivý vrták do dřeva pro otvory od průměru 10 mm. Nebozízek je malý, jednoruční nebozez pro díry o průměru do 6 až 8 mm. Často se používá jako navrtávák pro předvrtání otvorů pro vruty.
Jak psát bohužel?
Výrazy s oslabenou větnou platností (prosím, mimochodem, bohužel, naštěstí, naneštěstí, samozřejmě, upřímně řečeno apod.) Některé výrazy mají větnou platnost značně oslabenou, proto je podle PČP můžeme oddělit čárkou v případě, chápeme‑li informaci, kterou ony výrazy nesou, pouze jako doplňující či volně související. Lidé se také ptají, jak se píše čárka nad o? ASCII KÓD PRO O S ČÁRKOU
- Stiskněte levý Alt a držte ho.
- Vpravo na numerické části klávesnice vyťukejte číslo 0243 pro ó, nebo 0211 pro Ó.
- Pusťte levý Alt a dojde k propsání.
Jak * Tak *?
Někdy však člověk může tápat, kam přesně čárku umístit, a to zejména v případech vět s tak(,) jak. Obecně platí, že čárku před tak napíšeme, je-li celé spojení k danému celku připojeno volně: Dala jsem si kávu s našlehaným mlékem a dvěma cukry, tak jak mi to chutná nejvíc. Jak psát ATP? Jestliže jde o spojení v jiném než slučovacím poměru, čárku před a píšeme.
- Poměr slučovací (a, a pak, a potom, a také, zkratky atd., atp., apod., aj.)
- Poměr odporovací a spojení s a ne, a nikoliv.
- Poměr stupňovací (a dokonce, a nadto, a k tomu, a navíc apod.)
Co je apod?
Zkratky atd., apod.
= a tak dále. apod. = a podobně atp.