Kde se dělá čárka?
Kde se čárka PÍŠE
Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.) Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…) (Měl bys přinést jednak dárek, jednak kytku.) Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.)
Podle toho, kde se píše čárka před ale?
Pokud ale slouží jako spojka, která vyjadřuje něco neočekávaného - omezuje nebo opravuje předcházející slova, čárka se vždy píše. (Slíbil mi to, ale zapomněl na mě. Nosí ráda červenou, ale i modrou a žlutou barvu.) Pokud ale používáme jako modifikační částici - při zvolání, emocionálním vyjádření, čárku nepíšeme. Jak něco tak něco čárka? Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak - tak, nejen - ale i, i - i, jednak - jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku.
Lidé se také ptají, na které čárka?
Je‑li vztažné zájmeno připojující vedlejší větu užito ve spojení s předložkou, klademe čárku před předložku: Krabice, do kterých ukládáme zimní šatstvo, jsou uloženy nahoře, vložené mezi dvě hlavní věty, je‑li vedlejší věta závislá na první hlavní větě: Bylo to v revíru, který patří známému, a všichni si to pamatují. Podle toho, jak poznat kde se píše čárka? Čárkou se oddělují věty v souvětí
- Čárku píšeme před přirovnávacími spojkami než, jako, jak, pokud uvozují větu (ne jen slovo nebo slovní spojení):
- Mezi několikanásobnými větnými členy píšeme čárku i tehdy, jsou-li spojeny spojovacími výrazy (s výjimkou spojek a, i, ani, nebo, či použitých ve významu prostě slučovacím):
Kdy není čárka před Ale?
Kdy čárku před ALE nepíšeme
Pokud je ale částice modifikační, to znamená zvolání, emocionální vyjádření. Tobě to dnes ale sluší! To je ale překvapení! To jsou ale vousy! Kde se píše čárka před a? Poměr slučovací (a, a pak, a potom, a také, zkratky atd., atp., apod., aj.) Poměr stupňovací (a dokonce, a nadto, a k tomu, a navíc apod.) Poměr důsledkový (a proto, a tedy, a tak, a tudíž, a tím apod.)
Můžete se také zeptat, kdy se píše čárka před jako?
Pokud spojka jako uvozuje celou větu, čárku píšeme: Zvládli jsme to stejně rychle, jako se to podařilo jemu. Některé evropské země, jako jsou Rakousko, Maďarsko, Česko a Slovensko, nemají moře. Uvozuje‑li jako pouze větný člen při srovnávání, čárka se nepíše: Dosáhl stejného počtu bodů jako já. Kdy se píše čárka za A? Poměr důsledkový (spojky a proto, a tak, a tedy aj.)
Je-li druhý člen (či věta) důsledkem toho prvního (té první), píšeme před druhý člen čárku, i když jsou členy spojeny spojkou „a“. Často se v těchto případech uplatňují spojovací výrazy „a proto, a tudíž, a tedy, a tak, a tím“.
A další otázka, jak i tak čárka?
Dvojice souvztažných spojovacích výrazů
Dalším jevem jsou spojovací výrazy, mezi nimiž je taktéž vhodné, ba dokonce nutné psát čárku. Jedná se zejména o spojovací výrazy jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak, buď – nebo apod.