Kdy se píše čárka před Co?
Čárka se před co v pozici vztažného zájmene či spojky píše i tehdy, kdy vedlejší věta rozvíjí jen jmenný výraz: Vše, co sníte. Přání, co máte od dětství Pro ty, co chtějí víc.
Podle toho, jak se píše namísto?
Správně je na místě i namístě
Něco jiného však znamená slovo namísto, které označuje, že nějaká věc nahrazuje jinou. Příklad: Namísto nového svetru jsem si koupil další basy piva. Pokud jde o to, jak se píše apod? = a tak dále, apod. = a podobně, atp.
Když to vezmeme v úvahu, jak poznat větu vloženou?
Obecně platí, že se odděluje z obou stran čárkami. Příklady: Pes, který štěká, nekouše. (Jedna věta je roztržená a je do ní vložená věta jiná, která je z obou stran oddělena čárkami. Jak se píše paní učitelko? Obojí je možné. Záleží, o jakou věc se jedná. Pokud se jen budu jen omlouvat z neúčasti na třídní schůzce, pak stačí Dobrý den. Pokud půjde o jednání o vyloučení nezbedného dítka ze školy, pak volím oslovení Vážená paní učitelko.
Na který čárka?
Jak to je? Máte to naprosto správně (tedy bez čárky). Jedná se o dvě souřadně spojené věty vedlejší, které jsou spojené pomocí "a" v poměru slučovacím, takže už čárka není zapotřebí. Jiné by to bylo například ve větě: "Přišel Pepík, který měl být včera doma, ale který šel do kina." Kdy se píše čárka ve větě jednoduché? Čárky ve větě jednoduché: několikanásobné větné členy
Výrazy řazené za sebou coby výčet oddělujeme čárkami. Čárka se mezi větnými členy nepíše, pokud jsou spojeny spojkou a, i, nebo, či v poměru slučovacím. V ostatních případech se čárkou oddělují.
Co to čárka?
Čárkou se oddělují složky několikanásobného větného členu, nejsou-li spojeny spojkami a, i, ani, nebo, či s významem prostě slučovacím. Jednotlivé složky takového několikanásobného větného členu mohou být přiřazeny k sobě bez spojek nebo spojeny různými spojovacími výrazy. Jak se píše anebo? Pokud bychom místo anebo použili spojky a a nebo, vlastně bychom stavěli vedle sebe významově neslučitelné spojky. Zaměnit lze jen spojky nebo a anebo (psáno dohromady). Obě se totiž používají ve větách uvádějících alternativy. Mohu tedy říci přijedu ve středu nebo ve čtvrtek a také přijedu ve středu anebo ve čtvrtek.
A další otázka, co možná čárka?
Spousta lidí často tápe u modální částic, jakými mohou být výrazy možná, samozřejmě, hlavně a jiné, v případě, že se vyskytují na začátku konstrukce. Jde o výrazy s oslabenou platností, na nichž bývá závislá vedlejší věta. Jsou to ty případy, kdy můžeme čárku napsat, ale nemusíme. Obě řešení jsou správná.