Wardriving
Wardriving je akt hledání Wi-Fi sítě z jedoucího vozidla. Zahrnuje to pomalou jízdu po oblasti s cílem lokalizovat signály Wi-Fi. Toho může dosáhnout jednotlivec nebo dva nebo více lidí, přičemž jedna osoba řídí a ostatní hledají bezdrátový sítě.
Wardriving může být stejně jednoduché jako hledání bezplatné Wi-Fi pomocí a smartphone uvnitř automobilu. Definice se však obvykle vztahuje na a technické vybavení a software konfigurace speciálně navržená pro vyhledání a záznam sítí Wi-Fi. Ochranné vybavení obvykle zahrnuje:
- Auto nebo jiný automobil
- Notebook
- Anténa Wi-Fi
- Zařízení GPS
- Software pro ochranu
Wardriver může použít výše uvedené položky k vyhledání všech signálů Wi-Fi v konkrétní oblasti. Na notebooku běží software wardriving, který komunikuje s oběma GPS a hardware Wi-Fi. Přijímač GPS zaznamenává aktuální polohu za jízdy, zatímco vysílač a přijímač Wi-Fi detekuje signály bezdrátových sítí přítomných v každém místě. Anténa rozšiřuje rozsah detekce signálu ve srovnání s typickým notebookem. Software Wardriving může zaznamenávat umístění, sílu signálu a stav každé nalezené sítě (například pokud je otevřená nebo šifrovaná a jaký typ šifrování síť používá).
Cílem wardrivingu může být nalezení jediné použitelné sítě Wi-Fi nebo mapování všech signálů Wi-Fi v konkrétní oblasti. Druhá možnost se také nazývá „mapování přístupových bodů“. I když samotná akce wardriving nemusí být škodlivá, data lze použít k propagaci a / nebo zneužití otevřených nebo nezabezpečených sítí. Dobrou připomínkou je zabezpečení vaší vlastní bezdrátové sítě silným heslo takže k němu cizí lidé nemají přístup.
POZNÁMKA: Termín „wardriving“ pochází z „wardialing“, systematické metody vytáčení telefonních čísel při hledání modemy popularizován ve filmu WarGames. „Warbiking“, „warwalking“ a „warrailing“ jsou variace wardrivingu.