pohotovostní
Pokud jsou elektronická zařízení napájena, ale neběží, jsou v pohotovostním režimu. Například televizor je v pohotovostním režimu, když je zapojený, ale vypnutý. Zatímco televizor není „zapnutý“, je připraven přijímat signál z dálkového ovladače. A / V přijímač je také v pohotovostním režimu, když je zapojený a vypnutý. Důvodem je to, že přijímač může být aktivován přijímáním vstupu z připojeného zařízení nebo zapnutím přímo pomocí dálkového ovladače. Jinými slovy, tato zařízení „čekají“ a čekají na příjem vstup od uživatele nebo jiného zařízení.
Pokud je počítač v pohotovostním režimu, není zcela vypnutý. Místo toho již byl zapnutý, ale přešel do režimu „spánku“. Proto při odkazování na počítače lze synonyma použít „Spánek“ a „Pohotovostní režim“. Počítač v pohotovostním režimu vyžaduje malé množství proudu, tzv. „Udržovací nabíjení“, které udržuje aktuální stav spuštěného softwaru uloženého v počítači RAM. Protože je však počítač v režimu spánku, procesor, grafická karta, a pevný disk neběží. Počítač proto v pohotovostním režimu používá velmi málo energie.
Vzhledem k tomu, že pohotovostní režim šetří energii, je dobré počítač přepnout do režimu spánku, pokud od něj nebudete déle než 15 nebo 20 minut. Můžete také použít Možnosti napájení ovládací panel (v systému Windows) nebo Předvolba systému úspory energie (v systému Mac OS X) k automatickému přepnutí počítače do režimu spánku poté, co byl po určitou dobu neaktivní. Poté, co si uděláte přestávku od počítače, si může odpočinout také váš počítač.