OLED
Zkratka „Organic Light Emitting Diode“ a je vyslovována „oh-led.“ OLED je typ plochého displeje podobný LCD to nevyžaduje podsvícení. Místo toho každý LED v rámci OLED panelu se rozsvítí jednotlivě.
Obrazovka OLED má šest vrstev, které společně vytvářejí barevné obrázky. Tyto vrstvy zahrnují následující, zdola nahoru:
- Substrát - základní struktura podporující panel; obvykle vyrobené ze skla nebo plastu
- Anoda - průhledná vrstva, která odstraňuje elektrony, když protéká elektrický proud
- Vodivá vrstva - obsahuje organické molekuly nebo polymery, jako je polyanilin, které přenášejí proud do emisní vrstvy
- Emisní vrstva - obsahuje organické molekuly nebo polymery, jako je polyfluoren, které se rozsvítí při průchodu proudu
- Cathode - vstřikuje elektrony do ostatních vrstev, když jimi protéká proud
- Krytí - horní ochranná vrstva obrazovky; obvykle vyrobené ze skla nebo plastu
Jak funguje OLED?
OLED zobrazují světlo pomocí procesu zvaného elektrofosforescence. I když to může znít jako zastrašující pojem, postup je relativně jednoduchý. Elektrický proud proudí z katody (záporně nabitá) do anody (kladně nabitá), což způsobí, že se elektrony přesunou do emisní vrstvy. Tyto elektrony nacházejí ve vodivé vrstvě „díry“ (kde atomům chybí elektrony) a vytvářejí světlo, když tyto otvory vyplňují. Barva světla závisí na organické molekule, kterou prošel proud v emisní vrstvě.
Jelikož se diody na OLED displejích rozsvítí jednotlivě, není třeba podsvícení. To znamená, že OLED mohou mít tmavší černou barvu než LED / LCD displeje a spotřebovávat méně elektřiny. Jsou také tenčí a mohou být zakřivené nebo dokonce ohýbatelné. Zatímco OLED mají oproti LED / LCD displejům mnoho výhod, výroba velkých a spolehlivých OLED obrazovek byla nákladná. Proto jsou OLED častější v malé elektronice, jako je smartphony a Tablety. Jak se snižují výrobní náklady OLED a zvyšuje se spolehlivost, bude se technologie běžněji používat na větších obrazovkách, jako jsou televize a počítače monitory.