USB-C
Zkratka pro „Universal Serial Bus Type-C“. USB-C je typ USB konektor, který byl představen v roce 2015. Podporuje USB 3.1, což znamená, že připojení USB-C může přenášet data až 10 Gbps a odesílat nebo přijímat až 20 voltů nebo 100 wattů energie. Na rozdíl od předchozích portů USB typu A a USB typu B, USB-C přístav je symetrický, což znamená, že se nikdy nemusíte obávat nesprávného připojení kabelu.
Konektor USB-C je nejvýznamnější změnou konektoru USB od doby, kdy bylo rozhraní USB standardizováno v roce 1996. USB 1.1, 2.0 a 3.0 používaly stejný plochý obdélníkový konektor USB-A. I když existuje několik variant USB-B, jako je Mini-USB a Micro-USB, všechny jsou určeny pro periferní zařízení, která se připojují k portu typu A na druhém konci. Konektor Type-C představený s USB 3.1 je navržen tak, aby byl na obou koncích stejný.
Neexistuje žádná mini nebo mikro verze USB-C, protože standardní konektor USB-C má přibližně stejnou velikost jako konektor Micro-USB. To znamená, že jej lze použít v malých zařízeních, jako je smartphony a Tablety. Vzhledem k tomu, že USB-C podporuje až 100 wattů energie, lze jej také použít jako napájecí konektor pro notebooky. První notebooky s porty USB-C - 2015 Apple MacBook a Google Chromebook Pixel - ve skutečnosti neobsahují napájecí konektory. Místo toho se napájecí kabel připojuje přímo k portu USB-C.
Konektor USB-C se vejde pouze do portu USB-C, ale kabely USB-C jsou zpětně kompatibilní s jinými standardy USB. Proto USB-C na USB-A nebo USB-C na USB-B adaptér lze použít k připojení starších zařízení USB k portu USB-C. Nicméně rychlost přenosu dat a příkon bude omezen na nižší standard.