HDR
Zkratka pro „Vysoký dynamický rozsah“. HDR je technologie, která zlepšuje rozsah barev a kontrastu v a digitální obraz. Může být použit pro fotografie i videa, i když implementace se liší.
Fotografie HDR
Vytvoří se fotografie HDR, která zachycuje více snímků současně s různými expozicemi. Místo pořízení jediné fotografie fotoaparát pořídí tři nebo více fotografií v rychlém sledu pomocí různých hodnot expozice. Například a digitální fotoaparát může pořídit jednu fotografii s nastavením expozice -1, jednu s výchozí (automatickou) expozicí a jednu s nastavením expozice +1. Fotoaparát (nebo smartphone) poté zkombinuje fotografie a vytvoří jeden obrázek.
Zpracování obrazu HDR je užitečné při fotografování scén s vysokým kontrastem. Pokud například stojíte před oknem během slunečného dne, může podsvícení způsobit, že automatická expozice bude příliš nízká, takže váš obličej bude vypadat tmavý. Nastavíte-li expozici tak, aby se váš obličej rozjasnil, okno bude příliš světlé - možná úplně bílé. Kombinací více expozic lze tyto úrovně zprůměrovat, což umožní, aby byl váš obličej na fotografii viditelný, aniž by přeexponoval světlo za vámi.
Mnoho digitálních fotoaparátů a smartphonů, například iPhone, mají možnost HDR. Často si můžete vybrat ze tří různých nastavení HDR - VYPNUTO, ZAPNUTO nebo Auto, které pořídí fotografii HDR pouze v situacích s vysokým kontrastem. Většina fotoaparátů také pořídí běžnou fotografii současně, takže si můžete vybrat mezi HDR nebo běžnou fotografií pro každý pořízený HDR snímek.
Video HDR
HDR video je zachyceno podobným způsobem jako HDR fotografie. Každá scéna se zaznamenává s různými expozicemi (nebo s jiným nastavením ISO) současně. Tyto scény jsou smíchány do jednoho záznamu. To obvykle vede k jasnějšímu videu, ačkoli to může také vytvořit šedivý efekt, který může vypadat nereálně. Z tohoto důvodu jsou záznamy HDR v postprodukci před publikováním často upravovány.
Chcete-li správně zobrazit HDR video, použijte výstupní zařízení (například TV nebo počítač monitorovat) musí také podporovat HDR. Například televizor s podporou HDR musí podporovat určité standardy výstupu videa. Patří mezi ně 10bitové barvy a nejméně 90% barevného prostoru DCI-P3, řada RGB barvy definované americkým filmovým průmyslem. Displej HDR musí také podporovat konkrétní formáty HDR, například HDR10, Dolby Vision a Hybrid Log Gamma (HLG). Většina televizorů HDR podporuje všechny tyto standardy a lze je aktualizovat pomocí firmware aktualizace, které mohou být staženo z internetu.