Grid Computing
Grid computing (také nazývaný "distribuovaný výpočet") je kolekce počítače spolupracovat na plnění různých úkolů. Distribuuje pracovní zátěž mezi více systémů a umožňuje počítačům přispívat svými individuálními prostředky ke společnému cíli.
Výpočetní mřížka je podobná a shluk, ale každý systém (nebo uzel) na mřížce má svého vlastního správce zdrojů. V klastru jsou prostředky centrálně spravovány, obvykle jediným systémem. Klastry jsou navíc obvykle umístěny v jediném fyzickém prostoru (například a LAN), zatímco grid computing často zahrnuje systémy na několika různých místech (například a WAN).
Aby systémy ve výpočetní síti fungovaly společně, musí být fyzicky propojeny (přes a síť nebo Internet) a spusťte software, který jim umožní komunikovat. Software používaný v gridových výpočtech se nazývá middleware protože převádí informace předávané z jednoho systému do druhého do rozpoznatelného formátu. To umožňuje, aby data vypočítaná jedním uzlem v mřížce byla uložena nebo zpracována jiným systémem v mřížce.
Grid computing má mnoho různých vědeckých aplikací. Například se používá k modelování změn v molekulárních strukturách, analýze chování mozku a výpočtu složitých fyzikálních modelů. Používá se také k provádění simulací počasí a ekonomických simulací. Některé společnosti také používají grid computing ke zpracování interních dat a poskytování služeb přes internet. Cloud computingje například považována za podmnožinu gridového výpočtu.