Dvojitý procesor
Duální procesor označuje a počítačový se dvěma samostatnými procesory. Procesory pracují ve tandemu se zpracováním datum pomocí techniky zvané multiprocesing. Pokyny jsou rozděleny mezi dva procesory (nebo procesory), což umožňuje počítači pracovat rychleji než podobný stroj pouze s jedním procesorem.
Teoreticky mohou dva CPU zpracovat dvakrát tolik dat za sekundu než jeden CPU. Protože však oba procesory sdílejí prostředky, například L2 a L3 cache, autobusy, a systémová paměť, existují úzká místa, která zpomalují celkový výkon. Programy také musí být psány, aby využívaly výhody multiprocesingu, což znamená výkon programu aplikace na stroji s duálním procesorem závisí na tom, jak je aplikace napsána. Výsledkem je, že stroje se dvěma procesory jsou znatelně rychlejší než stroje s jedním procesorem, ale zřídka dvakrát rychlejší.
Dual Processor vs Dual-Core
Duální procesor je podobný dual-core, ale jiné. Počítač se dvěma procesory má dva samostatné procesory, které jsou fyzicky odděleny na počítači deska. Tyto dva procesory mohou sdílet zdroje (například sběrnici CPU a mezipaměť), ale jsou fyzicky oddělené. V systému s dvěma jádry jsou dva procesory sloučeny do jednoho čip který může vypadat jako jeden procesor. Vzhledem k tomu, že procesory jsou kombinovány do jedné entity, lze je souhrnně nazvat jedním dvoujádrovým CPU.
Zatímco duální procesor a dvoujádrový procesor mají dva různé významy, vzájemně se nevylučují. Některé systémy mají dva dvoujádrové procesory, celkem čtyři procesorová jádra. Stolní počítače může mít čtyři, šest nebo osm samostatných procesorů. Špičkové vědecké výpočetní stroje mohou jít daleko za konfigurace duálních procesorů a mohou zahrnovat desítky procesorů.