Příkazový řádek
Příkazový řádek se používá v textovém rozhraní nebo rozhraní „příkazového řádku“, například Unix terminál nebo DOS skořápka. Je to symbol nebo řada znaků na začátku řádku, která označuje, že systém je připraven přijímat vstup. Jinými slovy vyzve uživatele k zadání příkazu (odtud název).
Příkazovému řádku předchází aktuální adresář systému, se kterým uživatel pracuje. Například výchozí výzva v systému DOS může být C: /, což znamená, že uživatel pracuje v kořen úroveň hlavní jednotky C: V systému Unix může být výzva ~ uživatel $, kde „uživatel“ je jméno aktuálního uživatele. Vlnovka (~) označuje, že aktuální adresář je domovskou složkou uživatele.
Uživatel může na příkazovém řádku zadávat příkazy, například cd /, což znamená „změnit adresář na kořenovou složku.“ Příkaz "cd" umožňuje uživateli procházet různé adresáře souborů na disku pevný disk or síť. Uživatel může psát desítky dalších příkazů, které lze použít k výpisu, přesunutí, odstranění a kopírování souborů, spouštění programů nebo k provádění dalších operací. Zatímco příkaz „cd“ je v systému DOS i Unix stejný, mnoho dalších příkazů se liší syntax.
Protože příkazový řádek vyžaduje konkrétní vstup, je v podstatě k ničemu, pokud neznáte syntaxi příkazu, který chcete zadat. Proto je pro použití rozhraní příkazového řádku vyžadována znalost některých základních příkazů. Naštěstí většina operační systémy nyní použijte grafické uživatelské rozhraní GUI jako jejich hlavní způsob vyžádání vstupu od uživatele. To znamená, že pro používání počítače se nemusíte učit žádné speciální příkazy. Naučit se používat rozhraní příkazového řádku je však něco jako naučit se řídit auto s manuální převodovkou. Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit.