Syntax
Každý mluvený jazyk má obecnou sadu pravidel pro strukturu slov a vět. Tato pravidla se souhrnně nazývají syntaxe jazyka. V počítačovém programování slouží syntaxe stejnému účelu a definuje, jak by deklarace, funkce, příkazy a další výroky měly být uspořádány.
Mnoho počítačových programovacích jazyků sdílí podobná pravidla syntaxe, zatímco jiné mají jedinečný design syntaxe. Například, C a Java používá podobnou syntaxi, zatímco Perl má mnoho charakteristik, které nejsou v jazycích C ani Java.
Zdrojový kód programu musí mít správnou syntaxi, aby se sestavil správně a být vytvořen do programu. Ve skutečnosti musí mít dokonalou syntaxi, jinak se programu nepodaří zkompilovat a vytvořit „syntaktickou chybu“. Syntaktická chyba může být tak jednoduchá, jako chybějící závorka nebo zapomenutý středník na konci příkazu. I tyto malé chyby zabrání kompilaci zdrojového kódu.
Naštěstí většina integrovaných vývojových prostředí (IDE) obsahuje analyzátor, který detekuje syntaktické chyby ve zdrojovém kódu. Moderní analyzátory mohou dokonce před sestavením programu zvýraznit syntaktické chyby, což programátorovi usnadní jejich vyhledání a opravu.
POZNÁMKA: Syntaktické chyby se také nazývají chyby při kompilaci, protože mohou zabránit programu v kompilaci. Chyby, které se vyskytnou v programu po jeho kompilaci, se nazývají runtime chyby, protože k nim dochází, když je program spuštěn.