Kdy se píše Mekke I?
Další zvláštní kategorii tvoří podstatná jména, která můžeme psát jak s měkkým i, tak s tvrdým y. Správnou variantu poznáme podle koncovky slova. Pokud podstatné jméno v množném čísle končí na životné koncovky i, é, či ové, píšeme měkké i. Končí-li naopak koncovkami y nebo e, píšeme tvrdé y.
Když to vezmeme v úvahu, kdy se píše ia kdy y?
Po obojetných souhláskách b, f, l, m, p, s, v, z v tzv. vyjmenovaných slovech a slovech od nich odvozených nebo s nimi příbuzných se píše y/ý. Nepatří-li slova do této skupiny, píšeme i/í (zvl. ve slovech domácího původu). Tak jak se píšou kecy? Výjimkou jsou však podstatná jména mužského rodu neživotného skloňovaná podle vzoru „hrad“ (např. tác, kibuc, punc, hec, kec a další), u nichž zůstává koncovka ‑y zachována – píšeme tak tácy, kibucy, puncy, kecy, hecy atd.
Kdo u nás zavedl diakritický pravopis?
Jeho tvůrcem je pravděpodobně Jan Hus. Svůj návrh diakritického pravopisu, který znamenal podstatné zjednodušení dosavadní ↗ortografie (viz ↗spřežkový pravopis), představil v traktátu Orthographia Bohemica (patrně 1406, popř. 1410, 1411, 1412). Jde o dílo mimořádného významu, které položilo základy současného č. Kdo napsal gramatiku českou? Je to jakýsi pracovní sborník, ediční spojení dvou textů – stručného pojednání o ortografii z pera Beneše Optáta a Petra Gzela a delšího traktátu o otázkách morfologicko-syntaktických, který pro Optáta a Gzela napsal Václav Philomathes (srovn.).
Podle toho, kdy se píše s nebo z?
Předponu s-/se- píšeme ve slovech vyjadřujících směřování:
- směřování dohromady: shrabat, sloučit, sbalit, spojit,
- směřování shora dolů: sjet, scházet, sletět, shodit,
- směřování z povrchu pryč: smýt, setřít, smazat, sfouknout,
- zmenšení objemu až zánik: shořet, shnít, sražené tričko.
- osobu,
- číslo,
- čas,
- slovesný způsob,
- rod,
- vid.
- třída.
- vzor.
Co jsou pady?
Pád je morfologická kategorie, kterou flexivní jazyky obvykle vyjadřují vztah jmen (nomin) ke slovesu či jiným větným členům. Čeština rozlišuje 7 pádů. V jiných jazycích některé z nich chybí nebo se naopak vyskytuje řada pádů, které nezná čeština. Jak určit mluvnické kategorie U číslovek? Základní třídění číslovek:
- a) určité (vyj. kvantitu přesně)
- b) neurčité (nevyjadřují kvantitu přesným číselným údajem)
- základní – vyj. počet (kolik?)
- řadové – vyj. pořadí (kolikátý?)
- druhové – vyj. počet druhů (dvojí, dvoje,…) (kolikerý, kolikero?)
- násobné – vyj. počet realizací děje (kolikrát, kolikanásobný?)
Co znamená syntakticky?
Každá informace obsahuje dvě složky - sémantickou (obsah zprávy) a syntaktickou (znaky utvořené podle gramatických pravidel) a jejich vzájemný vztah je základní funkcí jazyka.