Jak vzniká vědomí?
„Spousta odborníků se domnívá, že vědomí má dva aspekty. Jeden je to, co myslí, co vytváří vibrace v mozku. A druhý je to, co to pozoruje, čisté světlo, které interferuje s vibračním obrazcem v mozku. A tím vzniká mentální obraz, které to vědomí pozoruje.
Může se také zeptat, co je vědomí a nevědomí?
Pojem vědomí můžeme rovněž vymezovat vůči pojmu nevědomí, tedy jakýsi "souhrn psychických obsahů a procesů, které probíhají mimo vědomí, ale přesto mohou ovlivňovat chování a prožívání". Podle tohoto pojetí jsou obsahy vědomí výsledkem interakce vědomých a nevědomých procesů. Kde je vědomí? Současná věda chápe vědomí jako projev mozkové a nervové činnosti a z toho hlediska panuje většinová shoda, že vědomí vychází z mozku a patrně je na něm závislé. Přesto se však nikomu nepodařilo vysvětlit, jak mozkové procesy dávají vzniknout individuálním mentálním vjemům a zážitkům.
Tak kdy vzniká vědomí?
V lékařství se jako vědomí označuje stav, kdy pacient vnímá, plně si uvědomuje sebe sama a kdy na podněty reaguje ze své vůle. Jak funguje vědomí? Vědomí může být definováno několika způsoby, ale hlavní zastřešující definice, co je to vědomí, je jednoduše: stav sebeuvědomění. Je to to, co prožívá samo sebe a vnímá tak realitu, kterou samo vytváří. Vědomí je identita existence a je tou jedinou „věcí“, která může být prožívána.
V čem spočívá rozdíl mezi vědomím a nevědomím?
Atribut prchavosti a nestálosti duševních procesů se spíše váže na vědomí, zatímco nevědomí v tomto kontextu představuje setrvalejší a stabilnější část lidské osobnosti. Tento fakt znamená, že psychika člověka je trvale ovlivňována nevědomím, a to navzdory vědomému psychickému vývoji. Co znamená podvědomí? Podvědomí je spolu se svědomím a nevědomím součástí paměti, ve které pomocí zaměření charakteru osobnosti (optimista, pesimista, realista) shledáváme představy vyvinuté v naší mysli na základě informací z těchto pamětí.
Lidé se také ptají, kdo je vědomý člověk?
VĚDOMÝ člověk se rozhoduje, jak bude bude reagovat. Vytváří situace ve svém životě. Vytváří vztahy ve svém životě. A to jak se k němu ostatní chovají, považuje za informaci a směrovku ke hledání, kde v jeho životě je ještě místo, kam by měl zaměřit svou pozornost a dělat změny k lepšímu.... Co to je vnímání? Vnímání (též percepce) zachycuje to, co v daný okamžik působí na smysly, informuje o vnějším světě (barva, chuť) i vnitřním (bolest, zadýchání). Vnímání je subjektivním odrazem objektivní reality v našem vědomí prostřednictvím receptorů. Umožňuje základní orientaci v prostředí, respektive v aktuální situaci.
A další otázka, jak se dostat do změněného stavu vědomí?
Vědomí může být hluboce pozměněno různými patologickými procesy, jako jsou: poranění mozku, intoxikace jedovatými látkami, infekcemi nebo degenerativními a oběhovými procesy v mozku. V důsledku těchto stavů mohou pochopitelně nastat hluboké mentální změny, které lze zahrnout do široké kategorie změněných stavů vědomí.