Domovská stránka > C > Co Je To Kolektivní Nevědomí?

Co je to kolektivní nevědomí?

Kolektivní nevědomí (německy kollektives Unbewusstes) odkazuje na struktury nevědomí, které mají jedinci stejného druhu společné. Tento termín byl poprvé použit Carlem Gustavem Jungem. Podle Junga je lidské kolektivní nevědomí tvořeno instinkty a archetypy.

Přečtěte si více

Můžete se také zeptat, jak být bdělý?

Úplně nejjednodušší (relativně) je jít po ulici a zkusit být bdělý jenom chvilku, než dojdete tam k té křižovatce, jenom těch pár kroků. Uvidíte, že to není nic jednoduchého, takto si uvědomte maličkosti, jako je obouvání bot, nastupování do auta atd. Zkuste také k někomu přijít a něco mu říct, bděle. Co je uvědomění? Uvědomění je jeden ze základních kamenů, kterými je dlážděna cesta ke splněnému cíli. Bez uvědomění se vám snadno může stát, že se zacyklíte v kruhu nikam nevedoucích aktivit a zbytečně se vyčerpáte. K cíli se však nepohnete ani o píď.

Co je Somnolentní?

Somnolence je jeden ze čtyř stupňů poruch vědomí. Somnolentní člověk je ve stavu zvýšené ospalosti, ale na oslovení a jednotlivá slova ještě dokáže reagovat. Nejedná se o hluboké koma, tudíž sfinktery ovládá. Lidé se také ptají, jak mozek vnima realitu? Každý den Váš mozek předpovídá scény, které mají následovat. Ať už startujete vozidlo, jdete do místnosti nebo s někým konverzujete. Mozek zpracovává své vlastní předpovědi a na základě toho pak generuje halucinace, které vy vnímáte jako jedinou opravdovou realitu.

Jak se dostat do podvědomí?

Ano do podvědomí se dá dostat meditací. Možná lze i za hluku a shonu, ale to je asi dosti výkon odpoutat se od dění kolem sebe. To asi umí jen zkušený jogín. Já to praktikuji, ale většinou mi tak lze pouze tehdy, když jsem vlastně šťastná – čili to tak nepotřebuji. Kdy konáme nevědomě? Náš mozek je primárně zaměřen na efektivitu. Úkony vykonává s co nejmenším výdejem energie. Proto většinu informací zpracovává nevědomě, kdy spotřebovává minimum energie, a provádí mnoho operací najednou. Dle Kevina Ochsnera z Columbia University 70 – 90 % času v bdělém stavu trávíme a konáme v nevědomí.

Může se také zeptat, jak komunikovat s nevědomím?

Jak podpořit vazbu mezi vědomím a podvědomím?Například:

  1. Mluvit sám/sama se sebou. Zpovídat se, ptát se: Proč mám radost, smutek, strach, výčitky…?
  2. Rozebírat své sny. Na co jsem před usnutím myslel/a?
  3. Pozorovat své tělo, nálady, emoce, zdraví a celkovou duševní kondici.
  4. Meditovat.
  5. Kreslit, psát, zpívat, tančit…
Co to je myšlení? Myšlení znamená v širším slova smyslu souhrn všech vědomých mentálních (psychických) činností, v užším slova smyslu jejich nejsložitější a patrně jen člověku vlastní část, která je schopna abstrakce a reflexe.

Může se také zeptat, co je předvědomí?

Předvědomí obsahuje zapomenuté, ale vybavitelné myšlenky, zážitky, konflikty, rozhodnutí, atd. Obsahy předvědomí a vědomí lze verbalizovat (vyjádřit slovy). Nevědomí je nejrozsáhlejší a vědomí nepřístupná část psychiky, představuje změť neorganizovaných představ, přání, obav, zkreslených obrazů skutečnosti.

By Drona Hoen

Co je to makro? :: Jak vzniká vědomí?
Užitečné odkazy