Obnovovací frekvence
Počítačové monitory mají ve svých technických specifikacích často uvedena „maximální obnovovací frekvence“. Toto číslo, měřeno v hertzích (Hz), určuje, kolikrát se obrazovka každou sekundu překreslí. Typické obnovovací frekvence pro CRT monitory zahrnují 60, 75 a 85 Hz. Některé monitory podporují obnovovací frekvenci nad 100 Hz.
Čím vyšší je obnovovací frekvence, tím méně blikání obrazu si všimnete na obrazovce. Obnovovací frekvence menší než 60 Hz obvykle způsobí znatelné blikání, což znamená, že místo toho, abyste viděli konstantní obraz, můžete zjistit, že se překresluje obrazovka. Pokud je obnovovací frekvence příliš pomalá, může toto blikání na vaše oči působit tvrdě a způsobit jejich rychlé unavení. Jako by několik hodin sedět u počítače nebylo dost těžké!
Abyste zabránili blikání, měli byste nastavit monitor tak, aby používal maximální možnou obnovovací frekvenci. Toto nastavení najdete v ovládacím panelu Monitory ve Windows a v systému Mac OS X předvolby systému Displays. Zatímco 60 Hz je považována za dobrou obnovovací frekvenci, někteří lidé zjistí, že 85 Hz je podstatně lepší.
Maximální obnovovací frekvence je dána třemi faktory: 1) Rychlost, kterou podporuje vaše grafická karta, 2) rychlost, kterou podporuje váš monitor, a 3) řešení váš monitor je nastaven na. Nižší rozlišení (tj. 800 x 600) obvykle podporuje vyšší obnovovací frekvenci než vyšší rozlišení (tj. 1600 x 1200).
Pokud máte LCD monitoru, možná nebudete moci upravit obnovovací frekvenci. Je to proto, že většina monitorů LCD přichází se standardní obnovovací frekvencí, která je výrazně nad bodem „blikání“. LCD monitory produkují méně blikání než monitory CRT, protože pixelů na LCD obrazovce zůstanou svítit déle než monitory CRT, než znatelně vyblednou.