Domů : Formáty souborů : Definice vektorové grafiky

Vektorové grafiky

Na rozdíl od obrázků JPEG, GIF a BMP není vektorová grafika tvořena mřížkou pixelů. Místo toho se vektorová grafika skládá z cest, které jsou definovány počátečním a koncovým bodem, spolu s dalšími body, křivkami a úhly podél cesty. Cesta může mít tvar čáry, čtverce, trojúhelníku nebo křivky. Tyto cesty lze použít k vytvoření jednoduchých výkresů nebo složitých diagramů. Cesty se dokonce používají k definování znaků konkrétního písma.

Protože vektorové obrázky nejsou tvořeny konkrétním počtem bodů, lze je zvětšit na větší velikost a neztratit žádnou kvalitu obrazu. Pokud vyhodíte do vzduchu rastrová grafika, bude vypadat hranatě nebo „pixelovaně“. Když vyhodíte do povětří vektorovou grafiku, okraje každého objektu v této grafice zůstanou hladké a čisté. Díky tomu je vektorová grafika ideální pro loga, která mohou být dostatečně malá, aby se zobrazila na vizitce, ale mohou být také zmenšeny tak, aby vyplňovaly billboard. Mezi běžné typy vektorové grafiky patří soubory Adobe Illustrator, Macromedia Freehand a EPS. Mnoho animací Flash také používá vektorovou grafiku, protože mají lepší měřítko a obvykle zabírají méně místa než bitmapové obrázky.

Přípony souborů: .AI, .EPS, .SVG, .DRW

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici vektorové grafiky. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Vector Graphic, a je jedním z mnoha termínů formátu souborů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici vektorové grafiky užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.