Pasivní matice
Pasivní matice je LCD technologie, která k zobrazení obrazu na obrazovce používá mřížku svislých a vodorovných vodičů. Každý pixel je řízen průnikem dvou vodičů v mřížce. Změnou elektrického náboje v daném průsečíku lze změnit barvu a jas příslušného pixelu.
Zatímco displeje s pasivní maticí se vyrábějí relativně jednoduše a levně, mají několik nevýhod. Vzhledem k tomu, že je třeba změnit náboj dvou vodičů (vertikálního i horizontálního), aby bylo možné změnit jeden pixel, je doba odezvy displejů s pasivní maticí relativně pomalá. To znamená, že rychlý pohyb na displeji s pasivní maticí se může jevit rozmazaný nebo vybledlý, protože elektrické náboje nemohou držet krok s pohybem. Na některých displejích s pasivní maticí se může při pohybu setkat s „duchy“ kurzor rychle přes obrazovku.
Protože pasivní matice monitory nezobrazují rychlý pohyb dobře, používá většina moderních plochých displejů aktivní matice technika. Namísto správy pixelů průsečíky vodičů řídí displeje s aktivní maticí každý pixel pomocí jednotlivých kondenzátorů. Díky tomu mohou pixely mnohem rychleji měnit jas a barevné stavy. Zatímco většina dnešních počítačových monitorů a televizorů s plochou obrazovkou má aktivní maticové obrazovky, pasivní maticové displeje se stále používají v některých menších zařízeních, protože jejich výroba je levnější.