CMOS
Zkratka „Complementary Oxid Semiconductor“. Jedná se o technologii používanou k výrobě integrované obvody. Obvody CMOS se nacházejí v několika typech elektronických součástek, včetně mikroprocesory, baterie a digitální fotoaparát obrazové senzory.
„MOS“ v CMOS odkazuje na tranzistory v komponentě CMOS, nazývané MOSFET (tranzistory s polovodičovým polem s oxidem kovu). „Kovová“ část názvu je trochu zavádějící, protože moderní MOSFET často používají jako vodivý materiál místo hliníku polysilikon. Každý MOSFET obsahuje dva terminály („zdroj“ a „odtok“) a hradlo, které je izolováno od těla tranzistoru. Když je mezi branou a tělem aplikováno dostatečné napětí, mohou mezi zdrojovými a odtokovými svorkami proudit elektrony.
„Doplňková“ část CMOS se týká dvou různých typů polovodičů, které každý tranzistor obsahuje - typu N a typu P. Polovodiče typu N mají větší koncentraci elektronů než díry nebo místa, kde by elektron mohl existovat. Polovodiče typu P mají větší koncentraci děr než elektrony. Tyto dva polovodiče spolupracují a mohou se tvořit logické brány na základě toho, jak obvod je navržen.
Výhody CMOS
CMOS tranzistory jsou známé pro jejich efektivní využití elektrické energie. Nevyžadují žádný elektrický proud, kromě případů, kdy přecházejí z jednoho stavu do druhého. Kromě toho doplňkové polovodiče spolupracují na omezení výstup Napětí. Výsledkem je nízkoenergetický design, který vydává minimální teplo. Z tohoto důvodu CMOS tranzistory nahradily jiné předchozí designy (např CCD v kamerových senzorech) a používá se ve většině moderních procesorů.
POZNÁMKA: Paměť CMOS v počítači je typem energeticky nezávislé paměti RAM (NVRAM), který ukládá BIOS nastavení a informace o datu / čase.