BIOS
Zkratka pro „Základní vstupní / výstupní systém.“ Většina lidí nemusí někdy dělat problémy s BIOSem v počítači, ale může být užitečné vědět, co to je. BIOS je program předinstalovaný v počítačích se systémem Windows (nikoli v počítačích Mac), který počítač používá ke spuštění. CPU přistupuje k systému BIOS ještě před načtením operačního systému. Systém BIOS poté zkontroluje všechna vaše hardwarová připojení a vyhledá všechna vaše zařízení. Pokud je vše v pořádku, načte systém BIOS operační systém do paměti počítače a dokončí proces spouštění.
Vzhledem k tomu, že systém BIOS spravuje pevné disky, nemůže se nacházet na jednom a protože je k dispozici před spuštěním počítače, nemůže žít v paměti RAM. Kde tedy lze najít tento úžasný, přesto nepolapitelný BIOS? Ve skutečnosti je umístěn v ROM (paměť jen pro čtení) počítače. Přesněji řečeno, nachází se v vymazatelném programovatelném paměťovém čipu (EPROM). Jakmile tedy počítač zapnete, CPU přistupuje k EPROM a dává kontrolu nad BIOSem.
Systém BIOS se také používá po spuštění počítače. Funguje jako prostředník mezi CPU a I / O (vstup / výstup) zařízení. Kvůli systému BIOS nemusí vaše programy a operační systém znát přesné podrobnosti (například hardwarové adresy) o I / O zařízeních připojených k vašemu počítači. Když se změní podrobnosti zařízení, je třeba aktualizovat pouze BIOS. Tyto změny můžete provést zadáním systému BIOS při spuštění systému. Chcete-li vstoupit do systému BIOS, podržte klávesu
or jakmile se počítač začne spouštět.