PCI Express
Nejprve přišel PCI, pak PCI-X, pak PCI Express. PCI Express lze zkrátit na PCIe nebo, méně často a matěji, na PCX. Na rozdíl od dřívějších standardů PCI nepoužívá PCI Express paralelně autobus struktura, ale místo toho je síť sériových připojení řízena rozbočovačem na počítači deska. Díky tomu mohou karty PCI Express běžet podstatně rychleji než předchozí karty PCI.
Protože rozhraní PCI Express je sériové připojení, nemá rychlost měřenou v Megahertz, jako je PCI nebo PCI-X. Místo toho se jeho výkon měří v rychlostech datové propustnosti, které jsou několikanásobně rychlejší než v případě PCI-X. Navíc je PCI Express k dispozici v implementacích x1, x4, x8 a x16, což zvyšuje Šířka pásma o odpovídající částku. Větší implementace však vyžadují delší sloty PCI Express. Například slot x4 je větší než slot x1 a slot x16 je větší než slot x8. Kartu PCI Express lze vložit do libovolného dostatečně velkého slotu. Například karta x8 může být vložena do slotu x16, ale nikoli do slotu x1 nebo x4.
Protože připojení PCI Express mohou podporovat tak rychle rychlost přenosu dat, lze je použít k připojení vysokorychlostních zařízení, jako je Gigabit Ethernet karty a high-end grafické karty. Z tohoto důvodu se očekává, že PCI Express nahradí jak PCI, tak AGP připojení. Naštěstí byl PCI Express navržen tak, aby byl zpětně kompatibilní s hardwarem i softwarem PCI. Chcete-li však použít kartu PCI Express, musí mít váš počítač alespoň jeden dostupný slot PCI Express.