Značkovací jazyk
Značkovací jazyk je počítačový jazyk, který používá tagy definovat prvky v dokumentu. Je čitelný člověkem, což znamená, že značkovací soubory obsahují spíše standardní slova než typické programování syntax. I když existuje několik značkovacích jazyků, dva nejoblíbenější jsou HTML a XML.
HTML je značkovací jazyk používaný k vytváření webové stránky. Obsah každé webové stránky je definován značkami HTML. Základní značky stránek, jako např <head>, <body>, a <div> definovat části stránky, zatímco značky jako <Table>, <form>, <obrázek>, a <a> definovat prvky na stránce. Většina prvků vyžaduje počáteční a koncovou značku s obsahem umístěným mezi značkami. Například odkaz na domovskou stránku TechLib.com může používat následující kód HTML:
<a href="https://TechLib.com"> TechLib.com </a>
XML se používá pro ukládání strukturovaných datum, spíše než formátování informací na stránce. Zatímco dokumenty HTML používají předdefinované značky (jako výše uvedené příklady), soubory XML používají k definování prvků vlastní značky. Například soubor XML, který ukládá informace o modelech počítačů, může obsahovat následující část:
<počítač>
<manufacturer> Dell </manufacturer>
<model> XPS 17 </model>
<komponenty>
<procesor> 2.00 GHz Intel Core i7 </processor>
<ram> 6 GB </ram>
<úložiště> 1 TB </storage>
</components>
</computer>
XML se nazývá „Extensible Markup Language“, protože vlastní značky lze použít k podpoře široké škály prvků. Každý soubor XML je uložen ve standardním textovém formátu, což usnadňuje softwarové programy analyzovat nebo si přečtěte data. Proto je XML běžnou volbou pro export strukturovaných dat a pro sdílení dat mezi více programy.
POZNÁMKA: Protože soubory HTML i XML jsou uloženy v souboru prostý text formátu, lze je zobrazit ve standardním textovém editoru. Zdroj HTML otevřené webové stránky můžete zobrazit také výběrem možnosti „Zobrazit zdroj“. Tato funkce se nachází v nabídka většiny webových prohlížečů.