Proč nepoužívat Wikipedii?
Dalším zjištěním bylo to, že Wikipedia má záznamy často velmi špatně strukturované a zmatené. Celkově se však dá říci, že výsledky nejsou v porovnání s Britannicou zase tak špatné a v tomto souboji Wikipedia poměrně obstála.
Co je to věrohodnost?
Věrohodnost (též důvěryhodnost nebo hodnověrnost) je vlastnost entity, která vyjadřuje míru souladu touto entitou v budoucnu emitovaných informací s pravdou, realitou, skutečností; čím je věrohodnost vyšší, tím větší je tato shoda. Jak najít zdroje na Wikipedii? Stránka na Wikipedii vám může například ukázat klíčová slova, která máte použít při hledání zdrojů v různých databázích. Další dobrou pomůckou může být nástroj "Odkazuje sem", případně kategorie v dolní části stránky, pomocí kterých můžeme najít příbuzné stránky, které možná primární zdroje odkazují.
Z jakých zdrojů lze získat informace?
Obsah
- 3.1 Internetové nástěnky, wiki a příspěvky v Usenetu.
- 3.2 Díla publikovaná přímo autory. 3.2.1 Zdroje publikované přímo autory v článcích o nich samých.
- 3.3 Politické a náboženské weby (včetně těch extremistických)
- 3.4 Weby různých organizací
- 3.5 Online zdroje vs. offline zdroje.
Na čem běží Wikipedie?
Wiki encyklopedie může přinášet nejčerstvější informace, např. o mladých zpěvácích, hercích, nových objevech, nedávných událostech, které se do tištěných encyklopedií hned tak nedostanou, ačkoliv by si to zasloužily. Je spousta věcí, které lidé hledají na Internetu, protože v encyklopediích je hledali marně. Tak co je sekundární zdroj? Jako sekundární zdroje jsou na Wikipedii označovány publikace, které informace zpracovávají z více zdrojů a dostatečně do hloubky.
Můžete se také zeptat, jak poznat důvěryhodný zdroj?
zdroj
Zásada ověřování informací - "CRAAP" filtr
- Aktuálnost (Currency)
- Relevance (Relevance)
- Autorita (Authority)
- Správnost (Accuracy)
- Účel (Purpose)
Jak uvést Wikipedii jako zdroj?
Většina stylů citací vyžaduje plné URL článku. Pokud je ale nutná větší stručnost, můžete uvést pouze URL Wikipedie (tj. http://cs.wikipedia.org pro její českou verzi), protože adresa článku je snadno odvoditelná z jeho názvu. Některé styly citací požadují uvedení data, kdy byla použitá webová stránka stažena.