SIP
Zkratka pro „Session Initiation Protocol“. SIP je a protokol definovaný Internet Engineering Task Force (IETF). Používá se k založení zasedání mezi dvěma nebo více telekomunikačními zařízeními přes internet; Internet.
SIP má mnoho aplikací, například zahájení videokonferencí, přenos souborů, relace rychlých zpráv a hry pro více hráčů. Nejznámější je však vytváření hlasových a videohovorů přes internet. VoIP společnosti, jako je Vonage, Phone Power a další, používají SIP k poskytování internetových telefonních služeb. Tento systém, zvaný „SIP trunking“ umožňuje Klienti komunikovat přes standardní telefonní linky pomocí IP telefonů nebo počítačů s nainstalovaným softwarem VoIP. SIP Server poskytuje překlad z připojení VoIP do veřejné telefonní sítě (PSTN).
Podobně jako u HTTP, SIP používá k zahájení relací jednoduché zprávy s požadavky a odpověďmi. Například POZVAT zpráva požadavku se používá k vyzvání uživatele k zahájení relace a ACK potvrzuje, že uživatel obdržel požadavek. Kód odpovědi 180 (vyzvánění) znamená, že uživatel je upozorněn na hovor a 200 (OK) označuje, že požadavek byl úspěšný. Po navázání relace BYE slouží k ukončení komunikace. I když kódy SIP uživatelé neuvidí vždy, mohou být užitečné při řešení problémů s nespolehlivým připojením.
POZNÁMKA: SIP může také znamenat „Standard Interchange Protocol“, což je komunikační standard knihovního systému vyvinutý společností 3M. SIP a SIP2 byly navrženy tak, aby zvládly základní inventarizační operace, jako je odbavení a odhlášení knih v knihovně. Obě verze standardního protokolu pro výměnu byly z velké části nahrazeny protokolem NCIP (National Information Standards Organization Circulation Interchange Protocol).