QWERTY
QWERTY (vyslovuje se „špinavý“) je adjektivum používané k popisu standardního západního (nebo latinského) jazyka Klávesnice. Pokud se podíváte na klávesnici a prvních šest písmen pod čísly je QWERTY, máte klávesnici QWERTY.
Téměř všechny klávesnice používané na západní polokouli mají QWERTY rozložení. Některé země používají mírně upravené verze, například švédská klávesnice, která obsahuje písmena Å, Ä a Ö a španělská klávesnice, která obsahuje písmena Ñ a Ç. Ale tyto klávesnice stále mají QWERTY znaků v levém horním rohu.
Dějiny
Původní rozložení klávesnice QWERTY vyvinul před více než 150 lety Christopher Latham Sholes. To bylo propagováno psacím strojem Sholes and Glidden, který byl původně vyroben v roce 1867. Remington koupil práva k psacímu stroji a před hromadnou produkcí aktualizované verze v roce 1974 provedl několik drobných změn.
Jediným významným konkurentem klávesnice QWERTY přišel rok 1932, kdy August Dvořák vyvinul nové rozložení. Jeho design umístil všechny samohlásky a pět nejběžnějších souhlásek do střední řady. Cíl byl dvojí: 1) usnadnit psaní nejběžnějších kláves a 2) vytvořit střídavý rytmus mezi levou a pravou rukou.
Zatímco klávesnice Dvorak mohla být technicky efektivnější, dokonce i na počátku 1900. století, lidé nebyli ochotni se učit nové rozložení klávesnice. Výsledkem je, že rozložení QWERTY přežilo více než jeden a půl století. Najdete ji v psacích strojích, stolních počítačů, notebookyA dotykový displej zařízení, která dnes používáme.