Veřejná doména
Public domain je právní pojem, který popisuje dílo nebo produkt, který není chráněn copyright. Ochrana autorských práv ve veřejné doméně může mít 1) vypršela, 2) byla vydána autorem nebo 3) nikdy neexistovala. Veřejné položky jsou veřejně dostupné a lze k nim volně přistupovat a dále je distribuovat.
Mnoho různých položek lze označit jako „veřejné vlastnictví“. Například knihy, projevy, básně, umělecká díla, písně a videa lze volně zpřístupnit veřejnosti. Ve výpočetním světě se výraz „public domain“ často používá software programy, které jsou nabízeny veřejnosti bez omezení autorských práv.
Software ve veřejné doméně je podobný open source software, ve kterém Zdrojový kód programu je veřejně přístupný. Přestože je software s otevřeným zdrojovým kódem volně distribuován, stále si zachovává autorská práva původního vývojáře. To znamená, že vývojář může zásady přerozdělování kdykoli změnit. Software ve veřejné doméně je také podobný freeware, který odkazuje na software nabízený zdarma. Stejně jako software s otevřeným zdrojovým kódem jsou freewarové programy stále chráněny autorskými právy. Uživatelé proto nemusí software dále šířit, dokud nedostanou povolení od původního vývojáře.
Vzhledem k tomu, že mezi freewarem, otevřeným zdrojovým kódem a softwarem ve veřejné doméně existuje mnoho podobností, jsou termíny často používány zaměnitelně. Mezi licencemi však existují důležité právní rozdíly, takže je důležité, aby vývojáři při vydávání softwarových programů vybrali správnou licenci. Software ve veřejné doméně, který nabízí nejmenší právní ochranu, vydávají nejčastěji jednotlivci nebo vzdělávací instituce, nikoli společnosti. Pokud je software nabízen jako veřejná doména, je často označen jako „PD“ nebo může obsahovat značku veřejné domény (PDM).