Sociální média
Sociální média jsou sbírkou internetových komunit, které uživatelům umožňují vzájemnou interakci on-line. To zahrnuje webová fóra, wikia obsah vytvářený uživateli (UGC) webové stránky. Tento termín se však nejčastěji používá k popisu populárních social networking webové stránky, které zahrnují následující:
- Facebook - komunita online, která jednotlivým uživatelům umožňuje vytvářet osobní profily, sdílet fotografie a videa a zveřejňovat příspěvky na svých profilových stránkách nebo „časové osy“.
- Twitter - internetová služba, která lidem umožňuje publikovat rychlé aktualizace a zobrazit příspěvky nebo „tweety"dalších uživatelů, které sledují v reálném čase.
- LinkedIn - profesionální síťový web, který uživatelům umožňuje vytvářet profily, zveřejňovat životopisy a komunikovat s dalšími profesionály a uchazeči o zaměstnání.
- Pinterest - komunita online, která uživatelům umožňuje sdílet nápady a fotografie s ostatními „připínáním“ položek a jejich popisem na jejich profilových stránkách.
Sociální média se stala populární po příchodu Web 2.0, sbírka webových technologií používaných ke zvýšení dynamiky webových stránek a umožnění větší interakce uživatelů. Od té doby je poháněno rostoucím používáním mobilních zařízení, jako je Tablety a smartphony, které se běžně používají pro přístup ke službám sociálních médií. Ve skutečnosti většina webových stránek sociálních médií poskytuje také vlastní aplikace které usnadňují prohlížení a zveřejňování aktualizací na cestách.
Růst sociálních médií vedl také k dalšímu novému odvětví, kterému se říká marketing sociálních médií. Jedná se o propagační metody zaměřené spíše na sociální média než na tradiční reklamní plochy. Cílem marketingu na sociálních médiích je zvýšit povědomí o produktu nebo službě vyzváním uživatelů k lajku, sdílení, doporučení nebo +1 produktu nebo službě. Například fráze jako „Líbí se nám na Facebooku“ nebo „Sledujte nás na Twitteru“ povzbuzují uživatele k propagaci produktu nebo služby online.