Scareware
Scareware, také známý jako „nepoctivý bezpečnostní software“, je software který používá falešné chybové zprávy, aby vás nalákal na nákup softwarového programu. Tato upozornění nebo varování se mohou objevit na Webové stránky nebo uvnitř aplikace nainstalován ve vašem počítači. Po kliknutí na příslušný odkaz ke stažení se software stáhne do vašeho počítače.
Typická varovná zpráva o scarewaru bude uvádět, že váš počítač je napaden virem nebo malware aniž byste skenovali počítač. Zpráva vám také doporučí download software k „opravě“ neexistujícího problému. Po stažení softwaru se zobrazí Instalátor může nainstalovat spyware, adwarenebo jiné nežádoucí programy v počítači. V některých případech vás scareware požádá o zadání osobních údajů, podobně jako a Phishing podvod.
Abyste se vyhnuli schématům scareware, je užitečné zkontrolovat zdroj výstrah zabezpečení, které se ve vašem počítači objeví. Pokud zdroj není známý nebo důvěryhodný, varovná zpráva nemusí být legitimní. Pokud například reklama na webu říká, že je váš počítač infikován, můžete předpokládat, že zpráva je nepravdivá, protože web nemůže ve skutečnosti skenovat soubory v počítači. Instalace a užitečnost jako Microsoft Security Essentials nebo a třetí stranou Program zabezpečení Internetu vám také může pomoci chytit nepoctivý bezpečnostní software, než může ovlivnit váš počítač.
Zatímco některá upozornění a chybové zprávy mohou být schématy scareware, je důležité si uvědomit, že jiná oznámení mohou být legitimní. Například upozornění poskytovaná společnostmi Symantec, Kaspersky, AVG a dalšími bezpečnostními programy jsou platná a měla by být brána vážně. Když se seznámíte s bezpečnostním softwarem nainstalovaným v počítači, budete moci určit, která varování jsou platná a která mohou pocházet ze strašidelných programů.