PON
Zkratka pro „Pasivní optická síť“. PON je a telekomunikací síť, která přenáší data přes optické linky. Je „pasivní“, protože používá bezmotorové rozdělovače k směrování dat odeslaných z centrálního umístění do více cílů.
PON jsou používány ISP a NSP jako nákladově efektivní způsob poskytování přístupu k internetu pro zákazníky. Protože PON je systém point-to-multipoint (P2MP), poskytuje efektivnější způsob přenosu dat než point-to-point síť. Hlavní přenosové vedení se může rozdělit na 32 samostatných vedení, což vyžaduje mnohem menší infrastrukturu než budování přímých vedení do každého cíle.
Centrální umístění PON se také nazývá terminál optické linky (OLT), zatímco jednotlivé cíle se nazývají optické síťové jednotky (ONU). Řádky, které končí vně budov, se nazývají FTTH (fiber-to-the-Neighborhood) nebo FTTC (fiber-to-the-curb). Řádky, které sahají až k budovám, se nazývají FTTB (fiber-to-the-building) nebo FTTH (fiber-to-the-home).
Zatímco všechny PON používají optické kabely a bezmotorové rozdělovače, existuje několik různých verzí. Níže je uveden seznam různých typů PON.
- APON - časná implementace (od poloviny 1990. let), která využívá režim asynchronního přenosu (bankomat) k přenosu dat
- BPON - první "širokopásmové"PON, který podporuje rychlost přenosu dat 622 Mbps, stejnou rychlost jako OC-12 (STM-4)
- GPON - „gigabitový PON“, který podporuje 2.488 Gbps downstream a 1.244 Gbps upstream; nazývaný také standard ITU G.984
- EPON - nejoblíbenější implementace PON; přenáší data jako Ethernet snímky rychlostí až 10 Gb / s po proudu a proti proudu; také známý jako GEPON nebo standard IEEE 802.3