Model OSI
Model OSI (Open Systems Interconnection) byl vytvořen ISO pomoci standardizovat komunikaci mezi počítačovými systémy. Rozděluje komunikaci do sedmi různých vrstev, z nichž každá obsahuje více hardwarových standardů, protokolynebo jiné typy služeb.
Sedm vrstev modelu OSI zahrnuje:
- Fyzická vrstva
- Vrstva datového spojení
- Síťová vrstva
- Transportní vrstva
- Vrstva relace
- Prezentační vrstva
- Aplikační vrstva
Když jeden počítačový systém komunikuje s druhým, ať už přes místní síť nebo Internet, data procházejí těmito sedmi vrstvami. Začíná to fyzickou vrstvou vysílacího systému a cestuje přes ostatní vrstvy do aplikační vrstvy. Jakmile se data dostanou do aplikační vrstvy, jsou zpracována přijímacím systémem. V některých případech se data budou přes vrstvy pohybovat obráceně k fyzické vrstvě přijímajícího počítače.
Nejlepší způsob, jak vysvětlit, jak model OSI funguje, je použít příklad z reálného života. Na následujícím obrázku počítač používá bezdrátové připojení k přístupu na zabezpečený web.
Komunikační zásobník začíná na (1) fyzická vrstva. Může to být počítač Wi-Fi karta, která přenáší data pomocí IEEE 802.11n Standard. Dále (2) vrstva datového spojení může zahrnovat připojení k routeru pomocí DHCP. To by systému poskytlo IP adresa, která je součástí (3) síťová vrstva. Jakmile má počítač adresu IP, může se připojit k internetu přes internet TCP protokol, kterým je (4) transportní vrstva. Systém pak může vytvořit a NetBIOS relace, která vytvoří (5) vrstva relace. Pokud je navázáno zabezpečené připojení, (6) prezentační vrstva může zahrnovat SSL spojení. Nakonec (7) aplikační vrstva se skládá z HTTP připojení k webové stránce.
Model OSI poskytuje užitečný přehled o vzájemné komunikaci počítačových systémů. Softwaroví vývojáři tento model často používají při psaní software vyžaduje síťovou nebo internetovou podporu. Místo opětovného vytvoření komunikačního zásobníku od nuly musí vývojáři softwaru zahrnout pouze funkce pro konkrétní vrstvy OSI, které jejich programy používají.