Neprůhlednost
Neprůhlednost (vyslovuje se „o-pass-ity“, „ne o-pace-ity“) popisuje, jak neprůhledný je objekt. I když to není specifické pro počítačovou terminologii, termín se často používá v počítačová grafika software. Mnoho programů například obsahuje nastavení „Neprůhlednost“, které umožňuje upravit průhlednost obrázku.
Pro pochopení neprůhlednosti je důležité pochopit, co znamená „neprůhledné“. Neprůhledný objekt je zcela nepropustný pro světlo, což znamená, že skrz něj nevidíte. Například dveře automobilu jsou zcela neprůhledné. Okno nad dveřmi však není neprůhledné, protože přes ně můžete vidět. Pokud je okno tónované, je částečně neprůhledné a částečně průhledné. Čím je okno méně průhledné, tím vyšší je jeho neprůhlednost. Jinými slovy, průhlednost a neprůhlednost jsou nepřímo úměrné.
Většina digitální obrázky jsou 100% neprůhledné. Například pokud otevřete snímek pořízený pomocí digitální fotoaparáty, bude to úplně neprůhledné. Můžete však použít úpravu obrázků aplikace upravte neprůhlednost obrazu. To je užitečné zejména při úpravách obrazu s více vrstvami. Například Adobe Photoshop umožňuje upravit neprůhlednost pro každou vrstvu od 0 do 100. 0 je zcela průhledná (nebo neviditelná), zatímco 100 je zcela neprůhledná. Posunutím krytí každé vrstvy někde mezi 0 a 100 můžete překrýt více vrstev na sebe a vytvořit vícevrstvou obrazovou mozaiku.
POZNÁMKA: Při ukládání poloprůhledného obrázku je důležité soubor uložit do a formát který podporuje více úrovní neprůhlednosti. JPEG nepodporuje transparentnost vůbec a Gif podporuje pouze zcela transparentní nebo zcela neprůhledné pixelů, PNG formát je nejlepší volbou, protože obsahuje alfa kanál, který ukládá nastavení neprůhlednosti pro každý pixel.