NAS
Zkratka pro „Network Attached Storage“. Typický počítač ukládá data pomocí interních a externích pevné disky. Pokud je počítač připojen k a síť, může sdílet data na připojených pevných discích s jinými systémy v síti. I když to umožňuje více počítačům odesílat data tam a zpět, vyžaduje to, aby každý počítač sdílel své soubory samostatně. Pokud je tedy počítač vypnutý nebo odpojený od sítě, jeho soubory nebudou ostatním systémům k dispozici.
Pomocí NAS mohou počítače ukládat a přistupovat k datům pomocí centralizovaného úložiště. Místo toho, aby každý počítač sdílel své vlastní soubory, jsou sdílená data uložena na jednom NAS Server. To poskytuje jednodušší a spolehlivější způsob sdílení souborů v síti. Jakmile je server NAS připojen k síti (obvykle přes Ethernet), lze jej nakonfigurovat pro sdílení souborů s více počítači v síti. Může umožňovat přístup do všech systémů nebo může poskytovat přístup k omezenému počtu ověřených strojů.
Servery NAS obvykle obsahují více pevných disků, což poskytuje velké množství sdíleného místa na disku pro připojené systémy k ukládání dat. Často se používají v podnikových sítích, ale stále častěji se vyskytují také v domácích sítích. Vzhledem k tomu, NAS používá centralizované paměťové zařízení, může to být jednoduchý způsob, jak mohou členové rodiny sdílet a zálohování jejich údaje.