Domů : Technické termíny : Definice nanometru

Nanometer

Nanometr (také „nanometr“) je měrná jednotka používaná k měření délky. Jeden nanometr je miliardtina metru, takže nanometry se rozhodně nepoužívají k měření velkých vzdáleností. Místo toho slouží k měření extrémně malých objektů, jako jsou atomové struktury nebo tranzistory nalezené v moderním provedení procesory.

Jeden nanometr je miliónkrát menší než milimetr. Pokud vezmete tisícinu milimetru, máte jeden mikrometr nebo jediný mikron. Pokud tento mikron vydělíte 1,000, máte nanometr. Netřeba dodávat, že nanometr je extrémně malý.

Od integrované obvodynapříklad počítač procesory, obsahují mikroskopické komponenty, nanometry jsou užitečné pro měření jejich velikosti. Ve skutečnosti jsou v nanometrech definována různá období procesorů, kde počet definuje vzdálenost mezi tranzistory a dalšími součástmi v CPU. Čím menší je počet, tím více tranzistorů lze umístit do stejné oblasti, což umožňuje rychlejší a efektivnější návrhy procesorů.

Například řada procesorů Intel obsahuje čipy založené na procesech 90 nanometrů, 65 nanometrů, 45 nanometrů a 32 nanometrů. V roce 2011 společnost Intel vydala čipy, které byly vytvořeny pomocí procesu 22 nanometrů. Design „Broadwell“ od společnosti Intel, představený v roce 2014, využívá 14 nanometrový proces.

Zkratka: nm

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici nanometru. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Nanometer, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici nanometru užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.