Intranet
Intranet je soukromý síť ke kterým mají přístup pouze oprávnění uživatelé. Předpona „intra“ znamená „interní“, a proto implikuje, že intranet je určen pro interní komunikaci. „Inter“ (jako v Internetu) znamená „mezi“ nebo „mezi“. Protože existuje pouze jeden internet, slovo „internet“ je psáno velkými písmeny. Protože po celém světě existuje mnoho intranetů, slovo „intranet“ je malé.
Některé intranety jsou omezeny na konkrétní místní síť (LAN), zatímco k ostatním lze přistupovat ze vzdálených míst přes Internet. Místní intranety jsou obecně nejbezpečnější, protože k nim lze přistupovat pouze zevnitř sítě. Za účelem přístupu na intranet přes rozsáhlou síť (WAN), obvykle musíte zadat přihlásit se pověření.
Intranety slouží mnoha různým účelům, ale jejich hlavním cílem je usnadnit interní komunikaci. Například podnik může vytvořit intranet, který zaměstnancům umožní bezpečně sdílet zprávy a soubory jeden s druhým. Poskytuje také jednoduchý způsob, jak mohou správci systému vysílat zprávy a zavádět aktualizace všem pracovních stanic připojeno k intranetu.
Většina intranetových řešení poskytuje webové řešení rozhraní pro přístup uživatelů. Toto rozhraní poskytuje informace a nástroje pro zaměstnance a členy týmu. Může zahrnovat kalendáře, časové osy projektů, seznamy úkolů, důvěrné soubory a nástroj pro zasílání zpráv pro komunikaci s ostatními uživateli. Intranetový web se běžně nazývá a portál a lze k nim přistupovat pomocí vlastní adresy intranetu. Pokud je intranet omezen na místní síť, nebude reagovat na externí požadavky.
Mezi příklady služeb intranetu patří Microsoft SharePoint, Huddle, Igloo a Jostle. Zatímco některé služby jsou open source a zdarma, většina intranetových řešení vyžaduje měsíční poplatek. Cena obvykle souvisí s počtem uživatelů v intranetu.