Kódování
Kódování je proces převodu datum z jedné formy do druhé. Zatímco „kódování“ lze použít jako sloveso, často se používá jako podstatné jméno a odkazuje na konkrétní typ kódovaných dat. Existuje několik typů kódování, včetně kódování obrázků, kódování zvuku a videa a kódování znaků.
Mediální soubory jsou často kódovány, aby se ušetřilo místo na disku. Kódováním digitálních zvukových, obrazových a obrazových souborů je lze uložit v efektivnějším komprimovaném formátu. Zakódované mediální soubory mají obvykle podobnou kvalitu jako jejich původní nekomprimované protějšky, ale mají mnohem menší velikosti souborů. Například WAVE (.WAV) zvukový soubor, který je převeden na MP3 (.MP3) může mít 1/10 velikosti původního souboru WAVE. Podobně MPEG (.MPG) komprimovaný video soubor může vyžadovat pouze zlomek místa na disku jako původní digitální video (.DV).
Kódování znaků je další typ kódování, které kóduje znaků as bajtů. Protože počítače pouze rozpoznávají dvojitý data, text musí být reprezentován v binární formě. Toho je dosaženo převedením každého znaku (který zahrnuje písmena, číslice, symboly a mezery) do binárního kódu. Mezi běžné typy kódování textu patří ASCII a Unicode.
Kdykoli jsou data zakódována, lze je číst pouze programem, který podporuje správný typ kódování. U zvukových a video souborů se toho často dosahuje a kodek, který dekóduje data v v reálném čase. Většina textových editorů podporuje více typů kódování textu, takže je zřídka možné najít textový soubor, který se neotevře ve standardním textovém editoru. Pokud však textový editor nepodporuje kódování použité v textovém dokumentu, mohou se některé nebo všechny znaky zobrazovat spíše jako podivné symboly než zamýšlený text.