Bézierova křivka
Bézierova křivka (vyslovuje se „bez-EA“) je čára nebo „cesta“ použitá k vytvoření vektorová grafika. Skládá se ze dvou nebo více kontrolních bodů, které definují velikost a tvar čáry. První a poslední bod označuje začátek a konec cesty, zatímco mezilehlé body definují zakřivení cesty.
Bézierovy křivky se používají k vytváření hladkých zakřivených čar, které jsou běžné ve vektorové grafice. Jelikož jsou definovány kontrolními body, lze Bézierovy křivky měnit bez ztráty jejich hladkého vzhledu. Rastrová grafika, na druhé straně, definovat každý pixel uvnitř obrázku a při zvětšení vypadají blokově nebo pixelově.
Existuje několik typů Bézierových křivek, včetně lineárních, kvadratických a křivek vyššího řádu. Lineární křivka je přímka definovaná dvěma body. Kvadratická křivka obsahuje mezilehlé body, které táhnou kontrolní body, a tedy i cestu, v různých směrech. Křivka vyššího řádu může zahrnovat další mezilehlé body, které doladí, jak cesta sleduje každý kontrolní bod.
Tvar Bézierovy křivky se vypočítá pomocí interpolace, metody aproximace dráhy přímky mezi každým kontrolním bodem. Protože obrazovky počítače zobrazují grafiku pomocí pixelů, jsou Bézierovy křivky při zobrazení na obrazovce vždy přibližné. Pokud přiblížíte Bézierovu křivku pomocí kreslicího programu nebo CAD software, uvidíte přesnější zastoupení cesty.
POZNÁMKA: Bézierovy křivky jsou pojmenovány podle francouzského inženýra Pierra Béziera, proto je písmeno „B“ vždy velké.