Tunelování
Pojem „tunelování“ vám pravděpodobně připomene obrázky kopání tunelů v podzemí, možná pro systém metra, nebo pro vás technicky smýšlející, optický kabel spojení. Ve virtuálním světě počítačů se však tunelování týká a protokol ve kterém je jeden protokol zapouzdřen do jiného.
Protokoly tunelového propojení se často používají k navazování různých typů připojení přes běžné protokoly, například HTTP. Například peer-to-peer (P2P) program pro sdílení souborů může maskovat data jako HTTP, aby umožnil přenos dat přes bránu firewall. Protože většina bran firewall umožňuje připojení HTTP (port 80), připojení by pravděpodobně bylo povoleno, protože se jedná o stejný port, který používá web. Pokud program používal vlastní protokol a číslo portu, může být připojení blokováno.
Tunelování lze také použít k navázání zabezpečeného připojení prostřednictvím protokolů, které obvykle nejsou zabezpečené. Například protokol tunelu point-to-point (PPTP) naváže zabezpečené připojení přes standardní připojení PPP a lze jej použít k vytvoření virtuální privátní sítě (nebo VPN) mezi dvěma vzdálenými místy. PPTP umožňuje uživateli „tunelovat“ do jiného umístění pomocí zabezpečeného připojení chráněného heslem pomocí standardního nebo PPP protokol.