traceroute
Když počítače komunikují přes internet, je často na cestě mnoho připojení. Je to proto, že Internet je tvořen sítí sítí a dva různé počítače mohou být ve dvou samostatných sítích v různých částech světa. Pokud má tedy počítač komunikovat s jiným systémem na internetu, musí odesílat data prostřednictvím řady malých sítí, případně se dostat na internet páteř, a pak znovu cestovat do menší sítě, kde je umístěn cílový počítač.
Tato jednotlivá síťová připojení, nazývaná „chmele“, průměrný uživatel obvykle nezaznamenává. Koneckonců, proč se obtěžovat sledováním všech různých připojení, když vás zajímá pouze komunikace s cílovým počítačem? Pokud však nelze navázat spojení nebo to trvá neobvykle dlouho, může se ukázat jako užitečné trasování trasy připojení. Přesně to dělá příkaz traceroute.
Traceroute je a TCP / IP nástroj, který umožňuje uživateli sledovat síťové připojení z jednoho místa do druhého a zaznamenávat každý směr podél cesty. Příkaz lze spustit z příkazového řádku Unixu nebo DOSu zadáním tracert [název domény], kde [název domény] je název domény nebo IP adresa systému, do kterého se snažíte dostat. Traceroute lze také provést pomocí různých síťových nástrojů, jako je Apple Network Utility pro Mac OS X.
Když je traceroute spuštěn, vrátí seznam síťových přeskoků a zobrazí název hostitele a IP adresu každého připojení. Vrátí také čas, který trvalo každé připojení (obvykle v milisekundách). To ukazuje, zda při navazování spojení došlo ke zpoždění. Pokud je tedy síťové připojení pomalé nebo nereaguje, může traceroute často vysvětlit, proč problém existuje, a také ukázat jeho umístění.