Duševní vlastnictví
Duševním vlastnictvím se rozumí vlastnictví nehmotného a nefyzického zboží. To zahrnuje nápady, jména, vzory, symboly, umělecká díla, spisy a další výtvory. Odkazuje také na digitální média, jako jsou zvukové a videoklipy, které lze stáhnout online.
Jelikož je duševní vlastnictví nehmotné, je obtížnější jej chránit než u jiných druhů majetku. Například hmotný majetek, například auto, lze v případě odcizení získat zpět nebo vyměnit. Pokud je však duševní vlastnictví odcizeno, může být obtížné jej získat. Řekněme například, že člověk přijde se skvělým nápadem pro nový vynález. Pokud nápad ukradne někdo jiný, může být také odebrán potenciální zisk z vynálezu. Podobně, pokud dojde k „úniku“ digitálního záznamu nové skladby na Internet, tisíce lidí si jej mohou stáhnout a distribuovat ostatním. Pokud k tomu dojde, může se potenciální zisk z prodeje hudby podstatně snížit.
Vzhledem ke svým peněžním důsledkům se duševní vlastnictví často používá jako právní termín k ochraně práv tvůrců a vynálezců. Stává se také stále důležitějším pro mediální produkční společnosti, které potřebují chránit distribuci svých digitálních médií média. Definováním a ustanovením práv duševního vlastnictví mohou inovátoři a tvůrci získat právní ochranu svých nápadů a výtvorů. Toho lze dosáhnout autorskými právy na písemná díla, přihlášením patentů na vynálezy a ochrannými známkami, názvy a logy. Čím dříve budou tyto právní kroky podniknuty, tím lépe. Koneckonců, je mnohem snazší chránit nápad před jeho odcizením, než když si ho vezme někdo jiný!