Domů : Podmínky softwaru : Heuristická definice

Heuristický

Heuristika je obecně „pravidlem“ nebo dobrým vodítkem, kterým se při rozhodování řídit. V informatice má heuristika podobný význam, ale konkrétně se na něj vztahuje algoritmy.

Při programování softwaru se počítačoví programátoři snaží vytvořit nejúčinnější algoritmy pro splnění různých úkolů. Mohou zahrnovat jednoduché procesy, jako je třídění čísel, nebo složité funkce, jako je zpracování obrázků nebo videoklipů. Vzhledem k tomu, že tyto funkce často přijímají širokou škálu vstupů, může jeden algoritmus v určitých případech fungovat dobře, v jiných ne příliš dobře.

Například, Gif algoritmus komprese obrazu funguje dobře u malých obrázků s několika barvami, ale ne tak dobře JPEG komprese u velkých obrázků s mnoha barvami. Pokud jste věděli, že se budete zabývat pouze malými obrázky, které nemají širokou škálu barev, bude vše, co potřebujete, komprese GIF. Nemuseli byste si dělat starosti s velkými, barevnými obrázky, takže by nemělo smysl optimalizovat algoritmus pro tyto obrázky. Podobně počítačoví programátoři často používají algoritmy, které dobře fungují ve většině situací, i když v neobvyklých situacích mohou fungovat neúčinně.

Heuristický proces proto může zahrnovat spouštění testů a získávání výsledků metodou pokusu a omylu. Jak se testuje více ukázkových dat, je snazší vytvořit efektivní algoritmus pro zpracování podobných typů dat. Jak již bylo řečeno, tyto algoritmy nejsou vždy dokonalé, ale většinou fungují dobře. Cílem heuristiky je vyvinout jednoduchý proces, který generuje přesné výsledky za přijatelné množství času.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici heuristiky. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co heuristika znamená, a je jedním z mnoha softwarových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto heuristickou definici užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.