Domů : Podmínky internetu : Definice Cybersquatter

Cybersquatter

V počátcích Spojených států cestovali průkopníci na západ a prohlašovali federální zemi za svoji. Tito lidé se nazývali „squatteři“, protože si nárokovali práva na půdu jednoduše tím, že ji obsadili. V polovině 1800. století, během kalifornské zlaté horečky, se squatteři stali obzvláště prominentními a usadili se na celém západním pobřeží.

Na počátku 1990. let začala nová zlatá horečka, ale tentokrát byla spěch pro doménových jmen, spíše než zlato. Mnoho raných uživatelů internetu vidělo potenciální hodnotu prominentních doménových jmen a začalo jich registrovat tolik domény jak mohli. V průběhu několika let byly zaregistrovány téměř všechny běžné „dot coms“. Mnoho z těchto doménových jmen bylo zaregistrováno spíše pro investiční účely, než aby byly použity pro legitimní webové stránky. Tato praxe se brzy stala známou jako „cybersquatting“.

Cybersquatters mohou vlastnit kdekoli od jedné domény po několik tisíc doménových jmen. Tito „doménáři“, jak se jim také říká, obvykle registrují názvy domén, které obsahují populární slova a fráze. Vysoce profilované názvy domén mohou generovat přenos prostřednictvím ručních „typů“ nebo mohou být jednoduše atraktivní pro potenciální kupce. Někteří uživatelé domény, tzv. Typosquatters, registrují názvy domén, které jsou podobné známým webům, ale obsahují překlepy. Cílem těchto domén je generovat provoz prostřednictvím překlepů URL. Obecně platí, že cybersquatters profitují ze svých doménových jmen jedním ze dvou způsobů: 1) generováním reklamních kliknutí na zaparkovaných stránkách (jednostránkové weby) nebo 2) prodejem domén za významnou prémii těm, kteří mají zájem o jejich koupi.

Zatímco někteří cybersquatters vydělali obrovské zisky prodejem doménových jmen s vysokým zájmem, jiní byli nuceni vzdát se domén oprávněným vlastníkům. Zákon o ochraně spotřebitele Anticybersquatting (ACPA) byl přijat v roce 1999 a poskytuje vlastníkům ochranných známek nebo registrovaných názvů zákonná práva na související název domény. Obecně platí, že zákon stanoví, že uživatelé nemohou zaregistrovat název domény, který je stejný nebo podobný jménu známé entity. To zabrání cybersquatterům vydírat peníze od podniků nebo jednotlivců získáním konkrétního názvu domény.

Dojde-li ke sporu o doménové jméno, mohou obě strany zahájit soudní řízení. Jelikož se však jedná o časově náročný proces, ICANN vyvinula zásadu UDRP (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy), která majitelům ochranných známek poskytuje jednoduchý způsob získávání doménových jmen z cybersquatters. Zatímco cybersquatters stále existují a dnes zůstávají prominentní, právoplatní vlastníci určitých jmen mají nyní snazší (a mnohem levnější) způsob, jak získat doménová jména, která si zaslouží.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici Cybersquatter. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Cybersquatter, a je jedním z mnoha internetových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici Cybersquatter užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.