RIP
Zkratka pro „Routing Information Protocol“. RIP je a protokol používá routery vyměňovat si informace o směrování na a síť. Jeho primární funkce jsou: 1) určit nejefektivnější způsob směrování datum v síti a 2) zabránit směrování smyček.
RIP udržuje směrovací tabulku, která obsahuje seznam všech směrovačů dosažitelných v síti. Každý směrovač používá tuto tabulku k určení nejúčinnějšího způsobu směrování dat. RIP zahrnuje směrování vektoru vzdálenosti, které vypočítává nejlepší cestu na základě směru a vzdálenosti mezi routery. Každý balíček je předáván příslušným směrovačům, dokud paket nedosáhne svého cíle.
RIP také zabraňuje nekonečným směrovacím smyčkám tím, že omezuje počet „přeskoků“ mezi zdrojem a cílem. Přeskok je zaznamenán pokaždé, když je paket předán z jednoho routeru do druhého. Maximální počet chmelů povolených RIP je 15. Pokud počet hopů dosáhne 16, RIP určí, že cíl není dosažitelný a přenos je ukončen.
Existují tři různé verze RIP:
- RIPv1 - standardizováno v roce 1988; používá "classful" směrování, které definuje IP třída, ale nezahrnuje informace o podsíti
- RIPv2 - vyvinut v roce 1993 a standardizován v roce 1998; používá „beztřídní“ směrování a přenáší informace o podsíti; podporuje ověřování MD5
- RIPng - standardizováno v roce 1997; rozšíření RIPv2, které podporuje IPv6
POZNÁMKA: Většina moderních sítí používá novější způsoby směrování, například OSPF (Nejprve otevřete nejkratší cestu), místo RIP k směrování dat.