Paritní bit
Paritní bit je a bit, s hodnotou 0 nebo 1, která je přidána do bloku datum pro účely detekce chyb. Poskytuje data lichá nebo sudá parita, který se používá k ověření integrity dat.
Paritní bity se často používají při přenosu dat, aby se zajistilo, že během procesu přenosu nedojde k poškození dat. Například každých 7 bitů dat může obsahovat paritní bit (celkem 8 bitů nebo jeden byte). Pokud je přenos dat protokol je nastavena na lichou paritu, každá data balíček musí mít zvláštní paritu. Pokud je nastaven na sudý, musí mít každý paket sudou paritu. Pokud je přijat paket se špatnou paritou, dojde k chybě a data budou muset být znovu přenesena.
Paritní bit pro každý datový paket se vypočítá před přenosem dat. Níže jsou uvedeny příklady, jak by byl paritní bit vypočítán pomocí nastavení liché i sudé parity.
Zvláštní parita:
|
Rovnoměrná parita:
|
Zatímco kontrola parity je užitečný způsob ověřování dat, není to spolehlivá metoda. Například hodnoty 1010 a 1001 mají stejnou paritu. Pokud je tedy vyslána hodnota 1010 a přijata 1001, nebude detekována žádná chyba. To znamená, že kontroly parity nejsou 100% spolehlivé při ověřování dat. Přesto je nepravděpodobné, že více než jeden bit bude nesprávný v malém balíčku dat. Pokud se změní pouze jeden bit, bude výsledkem chyba. Proto jsou kontroly parity nejspolehlivější při použití malých velikostí paketů.