Rozteč bodů
Rozteč bodů nebo „rozteč pixelů“ je měření, které definuje ostrost displeje. Měří vzdálenost mezi tečkami používanými k zobrazení obrazu na obrazovce. Tato vzdálenost je velmi malá a obvykle se měří ve zlomcích milimetrů. Čím menší je rozteč bodů, tím ostřejší je obraz.
Rozteč bodů platí pro oba CRT monitory a displeje s plochou obrazovkou. Zatímco některé obrazovky CRT s velkou obrazovkou mají rozteč bodů až 0.51 mm, většina počítačových displejů má rozteč bodů mezi 0.25 a 0.28 mm. Podobně většina LCD displeje mají rozteč bodů mezi 0.20 a 0.28 mm. Některé špičkové displeje používané pro vědecké nebo lékařské snímky mají rozteč bodů pouze 0.15 mm. Tyto displeje obvykle stojí několikanásobně více než spotřebitelské displeje stejné velikosti.
Zatímco výrazy „rozteč bodů“ a „řešení„souvisí, mají různé významy. Rozlišení displeje odpovídá počtu pixelů lze zobrazit na obrazovce. Například 20 "monitor může mít maximální rozlišení 1680 x 1050 pixelů. Když je displej nastaven na své nativní rozlišení (obvykle maximální rozlišení), může zobrazit přesně jeden pixel na bod. Pokud je však rozlišení sníženo , pixely budou větší než body použité k zobrazení obrazu na obrazovce. V tomto případě je každý pixel mapován na více bodů.