Co to znamená podlost?
Promluvím dnes o slovu podlý, které má v současné češtině význam "mravně nízký, mrzký, hanebný, ničemný, bídácký, bídný, padoušský, nestoudný, bezcharakterní".
Pokud jde o to, co uvádí výkladový slovník?
Základní typ slovníku (viz ↗slovníky – typologie). Zaměřuje se především na výklad významu lexikálních jednotek a reflexi jejich kontextového užití; lexémy daného jaz. jsou v něm vykládány a popisovány pomocí téhož jaz. Co je to slovní zásoba? Slovní zásoba (nebo také lexikum) představuje soubor všech slov a slovních spojení (lexikálních jednotek, lexémů), která se vyskytují v jednom konkrétním jazyce nebo která v daném jazyce zná jeden konkrétní jedinec (individuální slovní zásoba).
Co je to Lexém?
Lexém čili lexikální jednotka je základní jednotka slovní zásoby jazyka. Jedná se o množinu všech tvarů určitého slova nebo slovního spojení. Lexém je abstraktní jednotka, jeho konkrétní vyjádření se označuje jako lex. Pokud jde o to, co znamená univerbizace? Univerbizace (z latinského unus – jeden, verbum – slovo) je proces, kterým se ze sousloví v rámci jazykové ekonomie vytváří jednotlivé slovo (univerbát či univerbizát). Opačný proces, tedy vytváření sousloví z jednotlivého slova, se nazývá multiverbizace.
Jaký je rozdíl mezi výkladovým slovníkem a encyklopedii?
Na rozdíl od Příručního slovníku jazyka českého nedokládá v příkladové části významy slov citáty z autorů, ale typickými spojeními slov. Když to vezmeme v úvahu, co je to mluvnický význam slova? Mluvnický význam zachycuje slovník. Slova, která patří k některému slovnímu druhu a ta ,která vyjadřují rod , osobu ,čas , to jsou významy mluvnické.
Co je to spisovná čeština?
Spisovná čeština je podoba českého jazyka, která je určena pro používání na oficiální úrovni; Spisovná čeština má dvě formy: čistě spisovná nebo prostě spisovná čeština, určená pro veškerý veřejný styk (vyznačuje se např. tvary píši, děkují, mohou). Co je to sousloví příklady? Sousloví v češtině
V češtině jsou sousloví tvořena nejčastěji ve větě jako podstatné jméno, rozvité přívlastkem shodným, tvořeným přídavným jménem; přívlastek stojí zpravidla před jménem (v antepozici) – vysoká pec, hroší kůže, v odborných výrazech za jménem (v postpozici) – hraboš polní, kyselina mravenčí.
Čím se Neobohacuje slovní zásoba?
Dále se pak slovní zásoba obohacuje přejímáním slov z cizích jazyků (spaghetti – špagety), spojováním slov do sousloví (lehká atletika) a přenesením významu (vypil sklenici).