Domovská stránka > C > Co To Znamená Geronimo?

Co to znamená Geronimo?

Apačský náčelník a šaman Geronimo, indiánským jménem Goyathlay nebo Gokhlayeh, Ten, který zívá, zkráceně Zíval, se narodil na pomezí Arizony a Nového Mexika bedonkohejským rodičům, bojovníku Taklishimovi, Šedivému, a ženě, kterou známe jen pod španělským jménem Juana.

Přečtěte si více

Kdo byl náčelník Apačů?

Geronimo byl prominentní vůdce a podle některých i šaman z bedonkoheovské skupiny kmene Apačů, který se však ze strategických důvodů mezi lety 1850 a 1886 spojil se členy dalších tří kmenů - Tchihende, Tsokanende a Nednhi - aby provedli četné nájezdy a bojovali proti mexickým a americkým vojenským jednotkám. Kde žili apačové? Apačové si sami říkají N'de, Dinë, Tinde, nebo Inde, tj. Lidé. Apačové v minulosti sídlili v jihovýchodní Arizoně, v Novém Mexiku, jižním Coloradu, západním a středním Texasu, Oklahomě, Kansasu, jižní Nebrasce a severním Mexika, kam přišli společně s příbuznými Navahy ze severní Kanady někdy mezi lety 1200 a 1500.

Kdo byli komančové?

Komančové jsou indiánský kmen, původní obyvatelé z oblasti severoamerických Velkých plání. Kdysi obývali velké území zvané Comancherie, zahrnující severozápadní Texas a přilehlé části Nového Mexika, Oklahomy a Kansasu. Dnes žije asi 14 700 Komančů převážně v okolí města Lawton (stát Oklahoma). Podle toho, kde žijí indiáni? Významné populace původních obyvatel dnes lze stále najít ve vybraných zemích Amerik, jsou jimi zejména: Belize, Bolívie, Kanada, Chile, Ekvádor, Grónsko, Guatemala, Mexiko, Panama, Paraguay, Peru a USA.

Proč se křičí Geronimo?

Nejčastěji se výkřik „Geronimo! “ používá při seskocích z letadla, jeho využití však není omezené jen pro parašutisty, neboť má dodat odvahu před jakoukoli dobrodružnou aktivitou. Psychologicky se totiž člověk alespoň na chvíli odvrátí od „hrozícího nebezpečí“ a navíc se k výkřiku musí zhluboka nadechnout. Kdo byl Kleki Petra? Klekí-petra (v originále Klekih-petra) je postava z Mayových románů o Vinnetouovi, kde byl označován jako bílý otec Apačů. Zřejmě byl inspirován historickou osobností Álvara Núñeze Cabeza de Vaca, který pobýval mnoho let mezi Apači a sousedními kmeny v 16.

Kdy zili indiani?

Indiáni přišli do Ameriky už v době ledové

Přinesla ho genetická analýza pozůstatků lidí, kteří na území Altaje žili před 20 000 až 25 000 lety. Její srovnání s DNA amerických indiánů vědce utvrdilo v přesvědčení, že původní vlast indiánských kmenů je právě na jižní Sibiři.
Kde žili siouxové? Siouxové jsou třetím největším indiánským etnikem na území USA, hned po kmenech Navahů a Odžibvejů. Početně nejsilnější Lakotové jsou dnes usazeni v sedmi rezervacích v Jižní a Severní Dakotě, Montaně a kanadském Saskatchewanu.

Může se také zeptat, jak mučili indiáni?

Kruté mučení a kanibalismus

století popsal, jak s nimi zacházeli Illinóové: "Zajatce při příchodu do vesnice čeká kruté přivítání: místní muži jim vytrhají nehty, uřežou prsty nebo uši a zbijí je klacky." Ubožáci byli potom přivázáni ke kůlům a skalpováni. Ani tím jejich utrpení neskončilo.

By Dalpe Bhotra

Co jedí Indiáni? :: Co to znamená chrabrý?
Užitečné odkazy